Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sterlin Çöküş Öncesine Döndü! Başbakanın Acil Görüşmesi Odakta

İngiltere Başbakanı Liz Truss, Maliye Bakanı ile birlikte bugün ülkenin bağımsız bütçe gözlemcisi ile görüşecek. Bu arada sterlin, 1,12'lere çıktı.
Sterlin Çöküş Öncesine Döndü! Başbakanın Acil Görüşmesi Odakta
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasalarda çalkantı yaratan dev vergi indirimi ve teşvik paketinden geri adım atmayan İngiltere Başbakanı, bugün bütçe düzenleyici ile acil durum görüşmeleri yapacak. Dün, sterlindeki çöküş sonrası ilk kez kamuoyu açıklaması yapan İngiltere Başbakanı Liz Truss, söz konusu planı savunarak geri adım atmayacağını söyledi.

Hafta başında dolar karşısında 1,0348 ile dibe vuran sterlin, dün test ettiği 1,1119’un ardından kazanımlarını genişletti. Bugün pozitif bölgede işlem gören GBP/USD paritesi, 1,1232’ye kadar çıktı.

Böylelikle resesyon ve enflasyon endişelerine rağmen açıklanan paket öncesi durumuna döndü.
GBP/USD Çöküş Öncesinde
KAYNAK: piyasa.paratic.com

Gelişmeler üzerine piyasalar Liz Truss’ın bugünkü acil görüşmesini bekliyor. Bugün Truss, Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng ile birlikte İngiltere’nin bağımsız para gözlemcisi ile görüşecek.

Birleşik Krallık ekonomisi için mali tahminler üreten Bütçe Sorumluluğu Ofisi’nden (OBR) 7 Ekim için Kwarteng’e teslim edilecek bir taslak rapor hazırlaması istendiği söylendi. Bugünkü odak nokta, harcama planlarını tartışmak üzere Bütçe Sorumluluğu Ofisi (OBR) ile bir araya gelen Başbakan ve Şansölye üzerindeyken uzmanlar durumdan endişeli.

ING’nin bugünkü notunda kaygı nedeni şöyle açıklanıyor:

“OBR’nin geçen haftaki mali olayın dışında tutulmuş gibi göründüğünü hatırlayın. Bu durum, yeni hükümetin yeni planlarının bağımsız bir incelemesini istemediğine dair endişeler uyandırdı. OBR’nin katılımı piyasalar tarafından memnuniyetle karşılanacak olsa da hükümetin hala hesapları dengelemenin bir yolunu bulması ve derecelendirme kuruluşlarından çok olumsuz bir değerlendirme almaktan kaçınması gerekiyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu