Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Sterlin, Tatilden Dönen İngiliz Milletvekillerinin Etkisiyle 1,20 Doların Altında Seyrediyor

İngiliz milletvekillerinin tatilden dönmesiyle birlikte Brexit gerilimlerinin artması beklenirken, sterlin 1,20 doların altında seyrediyor.
Sterlin, Tatilden Dönen İngiliz Milletvekillerinin Etkisiyle 1,20 Doların Altında Seyrediyor

İngiliz sterlin, bu sabahki işlemlerde 1,20 doların altına düşerken, 2016 yılının Ekim ayından bu yana görülen en düşük seviyeyi kaydetti. Londra saati ile 07:30 civarında GBP/USD paritesi, 1,1997 dolardan işlem gördü.

Sterlin dolar karşısında dünkü kapanışı 1,2066 seviyesinden yaptıktan sonra, yeni güne düşüşle başladı. Asya piyasalarında sakin bir düşüş kaydeden parite, TSİ 08:00’de 1,2038 lirayı kaydetti. Daha sonra hızlı bir geri çekilme yaşayarak, TSİ 09:30’da 1,20 doların altını gördü. Ardından yüzde 0,78 oranında ekside seyrederek 1,1972 dolardan işlem görmeye başladı.

İngiliz milletvekillerinin tatilden dönmelerinin ardından partiler arası bir grup milletvekilinin acil durum tartışması için başvuruda bulundukları bilgisi alındı. Anlaşmasız Brexit durumuna karşı Avam Kamarası’nın kontrolünü ele geçirmeye çalıştıkları söylendi.

Bu konuda bir oylama yapılacak ve eğer geçerse Başbakan Boris Johnson’ın 9 Eylül’den 14 Eylül’e kadar parlamentonun askıya alınması kararını ortadan kaldıracak.

Başka Bir Geri Çekilme Anlaşması İmzalama Şansı

Başka Bir Geri Çekilme Anlaşması İmzalama ŞansıJohnson, Avrupa Birliği’nden 31 Ekim’de anlaşmalı veya anlaşmasız olarak ayrılma sözü verdi. Bu sözünü, dün akşamki bir konuşmasında yineledi. Ayrıca yeni bir geri çekilme anlaşması imzalama şansının arttığı konusunda iddialarda bulundu.

Ancak hükümet yetkilileri, eğer parlamento muhalefetin devam etmesine izin vermek için acil durum tartışma şartlarında değişiklik yapması lehine oy verirse başbakan 14 Ekim’de yapılacak genel seçimleri bekleyeceğini söyledi.

Oylamanın geçmesi için Johnson’ın iktidardaki Muhafazakar Partisi’nden bir dizi isyancı milletvekilinin emirlerini yerine getirmesi ve muhaliflerle güçlerini birleştirmesi gerekiyor. Başbakan bu hafta kendisine karşı oy kullanan Muhafazakar milletvekillerini kovmakla tehdit etti.

Anlaşmasız bir Brexit, ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken uçurum kenarı bir senaryo olarak görülüyor ve İngiltere’nin yasal ve ticari düzenlemeler için geçiş süresi olmadan bloktan ayrılmasıyla sonuçlanıyor.

Böyle bir olayın, hükümetin kendi acil durum planlarına göre önemli sınır ve seyahat kesintileri ile birlikte gıda, ilaç gibi sıkıntılara yol açması bekleniyor.

Milletvekilleri Anlaşmasız Brexit’i Durdurma Teklifini Başlattılar

Milletvekilleri Anlaşmasız Brexit'i Durdurma Teklifini BaşlattılarBaşbakan Boris Johnson, Avrupalı meslektaşlarından zaten iki kez ertelenen Brexit’in son teslim tarihine bir gecikme daha istemesi için hiçbir koşul bulunmadığı konusunda ısrar ediyor. Ayrıca yasa koyucuların muhalefetinin onu yeni bir ulusal seçim talebinde bulunmaya zorlayabileceğini de belirtti.

Sterlin, ülkenin Brexit bölünmesinin her iki tarafındaki milletvekillerinin daha fazla belirsizliği tetikleyebilecek bir yüzleşme olasılığını konuştuktan sonra haftanın ilk işlem gününde hem dolar hem de Euro karşısında zayıfladı.

EUR/GBP paritesi, dünkü işlemleri 0,9089 seviyesinden kapatırken, bugünkü işlemlere düşüşle başladı. Asya piyasalarında gerileyen parite, TSİ 08:00 itibarıyla dik bir yükseliş kaydetti. TSİ 09:00’de 0,9113 seviyesinden işlem gören EUR/GBP paritesi, daha sonra yüzde 0,45 oranında artıda seyrederek 0,9130 seviyesinden alıcı buldu.

Muhalif milletvekilleri ve Johnson’ın Muhafazakar Partisi’nin bazı üyeleri, son haftalarda İngiltere’nin dünyanın en büyük ticari bloğundan ayrıntılı bir yasal ve ticari anlaşma olmadan ayıracağı anlaşmasız Brexit’in nasıl önleneceği konusundaki tartışmaları geçirdi.

Muhalefet milletvekili olan Hilary Benn tarafından Twitter’da yayınlanan bir yasa tasarısı, parlamentoya hükümetin davranışı hakkında son sözlerini vermek ve Brexit’in son tarihini 2020 yılının sonuna kadar geri çekebilecek şekilde tasarlandı.

Bu, Johnson’ın 31 Ekim çıkış tarihine kadar olan yasama meclisinin faaliyetlerini son derece uzun bir süre için askıya alma konusundaki önceki kararını engellemek için tasarlanan çabanın bir parçası olarak görülüyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum