Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sterlin, Brexit Korkularıyla Nisan 2017’den Bu Yana En Düşük Seviyesinde

Sterlin, İngiltere'den gelen veriler ve Brexit'in yarattığı korkularla birlikte 2017 yılının Nisan ayından bu yana gördüğü en düşük seviyeye indi.
Sterlin, Brexit Korkularıyla Nisan 2017’den Bu Yana En Düşük Seviyesinde
Yorum

İngiltere’den bugün gelen veriler ve Ekim sonunda gerçekleşecek olan Brexit korkularıyla birlikte sterlin düşüş kaydetti. Bugünkü işlemlerde dolar karşısında yüzde 0,7 oranında azalan sterlin, Londra’nın sabah saatlerinde 1,2418 dolara ulaştı.

Dolar karşısında 27 ayın en düşük seviyesini görürken, Euro karşısında altı ayın en düşük seviyesine kadar indi.

Dolar Karşısında 27 Ayın En DüşüğüSterlin, tek para birimine karşı 10 haftadır art arda düşüş kaydederek, en uzun süreli düşüş rekorunu kırdı. Bugün yayımlanan bir araştırma notunda Nomura’nın para analisti olan Jordan Rochester, sterlin spot fiyatındaki düşüşü günün hikayesi olarak nitelendirdi. Potansiyel olarak daha aşağı yönlü bir risk olduğunu da söyledi.

Rochester, “Hacmin çok düşük bir tabandan başladığından ve riskten korunma akışlarının daha da toparlanacağından endişeliyim,” dedi. Haftanın ilk işlem gününde yayımladığı notta ise milletvekillerinin yaz tatillerinin ardından Eylül ayında Avam Kamarası’na döndükten sonra sterlin ticaretinde dalgalanmaların yükselmesini beklediğini söylemişti.

Reuters verilerine göre; İngiliz sterlini bu yıl en kötü performans gösteren G-10 para birimi olarak açıklandı.

En Kötü Performans Gösteren G-10 ParasıSterlinin ana ticaret ortaklarına karşı yakın zamanda ortaya çıkan kayıp eğilimi, bir sonraki Muhafazakar Parti lideri ve İngiltere’nin başbakanını seçmek için yarışı ile devam ediyor. Önceki Londra Belediye Başkanı ve eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ikinci turda Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ı mağlup mağlup edeceğinin sinyallerini verdi.

Muhafazakar Parti üyelerine konuşmalarında, her iki erkek de Avrupa Birliği ile gelecekteki müzakarelere ilişkin sert bir duruş sergilediler. Bu da 31 Ekim’de bir anlaşma yapmadan gitmeye hazır oldukları imajını vermedi. Pazartesi günü bir televizyon tartışmasında, iki adayda ‘Kuzey İrlanda’yı geri döndürmenin, İngiltere’yi AB ile hiç bitmeyen bir gümrük birliği içine hapsedebileceği için öldü’ dedi.

Bugün açıklanan istihdam verileri de sterlin ticaretini etkilerken, işgücü piyasasına yönelik karmaşık mesajlar alındı.

İstihdam Verileri Karmaşık Mesajİstihdam rakamları, Birleşik Krallık’taki işgücü piyasasının sağlığı hakkında hem işsiz hem de ücret artışları ile ilgili karşılık mesajlar verdi. Resmi verilere ve 44 yılın en düşük seviyesinde tutulan üç aylık bir dönemdeki işsizlik oranına göre; İngiltere’deki ücretler 11 yıl içinde en yüksek hızda arttı.

Bununla birlikte Birleşik Krallık’ta istihdam edilen insan sayısındaki artış, geçen yılın Haziran – Ağustos döneminden bu yana en düşük artışa işaret etti ve üç ayda 28 bin artışla yavaşlama gösterdi. UBS’deki araştırmacılar, son sterlin zayıflığının abartılı olduğunu iddia ederek, piyasaların durgun İngiltere verilerinin yanı sıra Ekim ayındaki Brexit riskinden kaynaklandığını belirttiler.

Banka üç aylık GBP/USD tahmini 1,29 dolara, EUR/GBP tahmini ise 0,87 sterlin düzeyine indirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu