Yatırım yapmaya başla!

Sterlin, Brexit Görüşmelerinin Çökmek Üzere Olduğu İddialarıyla Düştü

İngiliz basınında Brexit görüşmelerinin çöktüğüne yönelik haberlerin çıkmasıyla birlikte sterlin düşüşe geçti.
Sterlin, Brexit Görüşmelerinin Çökmek Üzere Olduğu İddialarıyla Düştü

Sterlin, Brexit görüşmelerinin bozulmaya yakın olduğunu bildiren birkaç İngiliz medya kuruluşu ile Salı sabahı dolara karşı sert bir şekilde düştü. Bu sabah Sky News, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a bir anlaşma yapmasının ezici bir ihtimal olduğunu söylediği aktarıldı.

BBC ise bir hükümet yetkilisinin Salı günü “AB, Johnson geçen hafta Brüksel’e yeni teklifler sunduğundan bir santimetrelik bile hareket etme arzusu göstermedi,” şeklinde yorumda bulunduğunu söyledi.

İsmini vermeyen yetkili, bir anlaşmanın tamamen reddedilmediğini söyledi. Ancak BBC, Johnson’ın planlarının tek çıkış yolu olduğunu söyleyen başka bir isimsiz kaynağa atıfta bulundu.

Londra saatiyle 10:30’da sterlin, bu haberlerin çıkmasının ardından dolara karşı yüzde 0,47 oranında değer kaybetti ve 1,2235 dolardan işlem gördü. GBP/USD paritesi, dünkü kapanışı 1,2290 dolardan yaptıktan sonra yeni güne yatay bir başlangıç yaptı. Asya piyasalarında sakin seyrini koruyan parite, TSİ 09:30’da 1,23 dolardan işlem gördükten sonra dik bir düşüş kaydetti.

TSİ 14:30’da 1,2211 dolara kadar gerileyen GBP/USD paritesi, ardından yüzde 0,58 oranında ekside seyrederek 1,2218 dolardan alıcı bulmaya başladı. EUR/GBP paritesi ise yüzde 0,75 oranında artıda seyrederek 0,8993 dolardan işlem görüyor.

Bir Anlaşma için Son Günler

Bir Anlaşma için Son Günlerİngiltere hükümetinin yeni planları kıtada ılıman bir havayla karşılandı. Bu hafta, her iki tarafın da İngiltere’nin 31 Ekim’de planlanan çıkış tarihinden önce bir Brexit anlaşmasıyla ilgili orta yol bulmaya çalışacağı son günler olarak görülüyor.

Yeni teklifler, tartışmalı İrlanda backstop düzenlemesini aşmayı hedefledi. Backstop; AB ve İngiltere, Brexit sonrası bir ticaret anlaşmasını kabul edemediklerinde İrlanda ve Kuzey İrlanda arasında zor bir sınırı önlemeye yönelik bir sigorta poliçesidir.

İngiltere’nin yeni önerileri, Kuzey İrlanda’nın mallar için Avrupa’nın tek pazarında kalmasını ancak gümrük birliğinden ayrılmasını sağlayacaktır.

İngiltere, Kuzey İrlanda’dan İrlanda’ya giden mallar üzerindeki kontrollerin, İrlanda adası üzerindeki herhangi bir fiziksel sınır altyapısına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak sınırdan uzağa gümrük kontrollerinden geçeceğini söyledi.

AB, İngiltere’nin planlarına kuşkuyla bakarken, Merkel’in Johnson ile bugün yaptığı bir konuşmada, Kuzey İrlanda’nın bir gümrük birliğinde kalmak zorunda kalacağını söylediği bildirildi. Merkel’in ofis sözcüsü, yöneltilen sorulara henüz yorum yapmadı.

BBC’nin Brüksel muhabiri Adam Fleming, “AB yetkililerinin Merkel’in rapor edilen dilini kararlaştırılan AB konumu olarak tanımadıklarını” söylediği bir tweet paylaştı.

Bir sözcü ise Reuters’e Avrupa Komisyonu’nun da “Anlaşma istiyoruz, İngiltere ile bir anlaşma için çalışıyoruz” dediğini ve konumunun değişmediğini belirtti.

Anlaşma Yapmak İstenmesine Karşı Şüphecilik

Anlaşma Yapmak İstenmesine Karşı Şüphecilikİngiltere hükümetinin AB ile bir anlaşma yapmak istemediğine dair bir şüphecilik var. Anlaşmasız bir Brexit, AB çıkış tarihinden sonra hiçbir geçiş dönemi olmadan ve blok ile kurulan bir Brexit sonrası ticaret ilişkisi olmadığı anlamına geliyor.

Anlaşmasız bir Brexit’in AB ile geçiş döneminin olmaması, Birleşik Krallık’ın dünyadaki ticaret anlaşmalarına hemen izin vermesine neden olacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle bazı Brexit yanlıları tarafından tercih edilirken, bazıları tarafından reddediliyor.

İngiltere’deki ana muhalefetteki İşçi Partisi, hükümeti baştan anlaşmasız bir Brexit yapmakta suçladı. İşçi Partisi’nin Brexit Gölge Devlet Sekreteri Keir Starmer, “Bu müzakerelerin sabote edilmesi için 10 numaralı diğer bir şüpheci girişim,” dedi. Starmer, parlamentonun anlaşmasız bir Brexit’i önlemek için birleşmesinin her zamankinden daha önemli olduğunu da söyledi.

Hükümetin 31 Ekim’de bir anlaşma yapmadan İngiltere’yi AB’den çıkarmasını önleyen bir yasa çıkarıldı. Bu yasa sayesinde 19 Ekim’e kadar bir anlaşma imzalanmadığı takdirde Johnson’ın AB’den başka bir gecikme istemesi gerekecek.

Ayrıca hükümetin AB’den daha fazla gecikme talep etmesini sabote etmeye çalışacağı, zorlanması halinde daha fazla müzakere etmeyeceği veya yeni Brexit teklifleri sunacağı konusunda endişeler var.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum