Yatırım yapmaya başla!

Sterlin, Brexit Anlaşmasında Orta Yolun Bulunduğu Haberleriyle 5 Ayın En Yükseğine Çıktı

İngiltere ve AB'den gelen müzakereciler, görüşmeler 11. saatinde bir Brexit anlaşması taslağına ulaşmaları ile sterlin güçlü yükseliş kaydetti.
Sterlin, Brexit Anlaşmasında Orta Yolun Bulunduğu Haberleriyle 5 Ayın En Yükseğine Çıktı

İngiltere ve AB’den gelen müzakereciler, görüşmelerin 11. saatinde bir Brexit anlaşması taslağına ulaştılar. Ancak anlaşmanın, Westminster’deki İngiltereki milletvekilleri tarafından onaylanacağı konusunda ciddi şüpheler bulunuyor.

Sterlin, İngiltere’nin İrlanda sınırında tavizler vermesi üzerine yükseldi ve bu konudaki anlaşmanın en büyük engeli olduğu kanıtlandı. GBP/USD paritesi, yüzde 0,8 oranında yükselirken, 1,2929 dolar ile beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Twitter üzerinden “Yeni ve harika bir Brexit anlaşmamız var,” dedi. İngiliz milletvekillerini Cumartesi günü Parlamento’ya sunacağı anlaşmayı desteklemeye çağırdı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise anlaşmanın adil ve dengeli olduğunu ifade etti.

Geri Çekilme Anlaşması’nı düzenleyen tartışmalar Salı ve Çarşamba günleri gece geç saatlere kadar devam etmişti. AB Parlamentosu’nun da henüz belirlenmemiş bir tarihte anlaşmayı onaylaması gerekecek.

Anlaşmanın açıklanmasından sonra konuşan AB Baş Brexit Müzakerecisi Michel Barnier, anlaşmanın her iki müzakere ekibinin yoğun çalışması sonucu olduğunu söyleyerek, “Birlikte sonuca ulaştırdık” dedi.

Anlaşma hakkında daha ayrıntılı bilgi veren Barnier, Kuzey İrlanda’nın İngiltere’nin gümrük bölgesinin bir parçası olarak kalacağını ve AB’nin tek pazarına giriş noktası olacağını söyledi. İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda arasındaki sınırda herhangi bir düzenleme veya gümrük kontrolü olmayacağını, her iki taraf için de önemli bir endişe kaynağı olan bir faktörün kaldırıldığını açıkladı.

Barnier, Kuzey İrlanda’nın özellikle mallarla ilgili olmak üzere bazı AB kurallarına uyumlu kalacağını da sözlerine ekledi.

Anlaşma aynı zamanda vatandaşların haklarının korunması ve 2020’nin sonuna kadar sürecek bir geçiş dönemini kapsıyor. Barnier, AB ve İngiltere’nin sıfır tarife ve kotalarla iddialı bir serbest ticaret anlaşması için çalışacağını yineledi.

Şüphe İçinde Bir Anlaşma

Şüphe İçinde Bir Anlaşmaİngiltere Başbakanı Boris Johnson, 19 Ekim’e kadar herhangi bir anlaşmaya varılmadığı veya reddedilmediği takdirde 31 Ekim olan son tarihe, yasal olarak gecikme talep etmek zorunda.

Ancak anlaşmanın Westminster’de onaylanıp onaylanmayacağından şüphe ediliyor ve muhalefet partileri Johnson’ı sürekli olarak eleştiriyorlar.

Yeni mutabakatın detayları konusunda yetersiz bilgi paylaşılırken, İngiltere muhalefeti İşçi Partisi, “Bildiğimiz kadarıyla Başbakanın ezici bir şekilde reddedilen Theresa May’in anlaşmasından daha kötüsü için müzakere ettiği anlaşılıyor,” dedi.

AB’de kalmayı destekleyen Liberal Demokratlar da Brexit’i tamamen durdurmaya kararlı olduklarını ve hala ikinci bir referandumu savunduklarını söylediler. Brexit Partisi lideri Niger Farage ise anlaşmanın desteklenmemesi gerektiğini söyledi. İskoç Ulusal Partisi (SNP) de anlaşmaya oy vermeyeceğini ifade etti.

Hükümetin kilit bir müttefiki olan Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi (DUP) ise anlaşmayı desteklemeyeceğini çok önceden söylemişti.

İngiltere Parlamentosu’nda çoğunluğu bulunmayan İngiltere hükümeti, DUP’un herhangi bir anlaşmayı onaylamak için Cumartesi günü kullanacağı oyda destek vermesine ihtiyaç duyuyor.

DUP, Perşembe günü yapılan bir açıklamada, teklifler kapsamında önerilen gümrük ve izin düzenlemelerinden memnun olmadığını söylemişti. DUP, Brexit’ten sonra İngiltere’den farklı muamele göreceğini de defalarca dile getirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum