Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sterlin, Brexit Ticaret Anlaşmasında İlerleme Kaydedilmesiyle Yükseldi

Brexit ticaret anlaşmasında bir ilerleme kaydedildiğinin söylenmesiyle İngiliz sterlini yükselişe geçti.
Sterlin, Brexit Ticaret Anlaşmasında İlerleme Kaydedilmesiyle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İngiltere ile yapılan görüşmelerde Brexit sonrası bir ticaret anlaşmasına doğru ilerleme kaydedildiğini söyledi. Bu haberle birlikte sterlin, sterlinde yükseliş eğilimi görülmeye başlandı.

GBP/USD paritesi %0,56 oranında yükselişle 1,3526 dolardan işlem görmeye başlarken, 1,3548 dolara kadar yükseldi.
GBP/USD Yüzde 0,56 Yükseliş
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Güne 1,3448 dolardan başlayan parite, Asya işlem saatlerinde kayıp kazanç bölgesinde dalgalandı. Daha sonra yükselişe geçen parite, 1,3548 dolara kadar yükseldi. Bu yükselişle birlikte paritenin yılbaşından bu yana getirisi %2,01 oranına yükseldi. 1 yıllık bazda ise %3,42 oranında değer kazandı.

Avrupa Parlamentosu’na hitaben konuşan Ursula von der Leyen, bir anlaşma olup olmayacağını söylemese de şimdiye kadar alınan bir yol olduğunu ifade etti. Bu nedenle önümüzdeki birkaç günün kritik olacağını dile getirdi.

Von der Leyen, “Çoğu konuda ileriye dönük bir yol bulduk, ancak iki konu hala göze çarpmıyor: Eşit şartlar ve balıkçılık. Yönetişimle bağlantılı sorunların artık büyük ölçüde çözüldüğünü bildirmekten memnuniyet duyuyorum. Önümüzdeki birkaç gün belirleyici olacak,” dedi.

EUR/GBP paritesi ise konuşmayla birlikte %0,35 oranında ekside 0,9011 sterlin seviyesinden işlem görmeye başladı.
EUR/GBP Yüzde 0,35 Düşüş
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Güne 0,9042 sterlinden başlayan parite, Asya seansında sakin seyretti. Daha sonra TSI 10:10’da hızlı bir geri çekilme yaşamaya başladı ve 0,9001 sterline kadar düşüş gözlendi. Parite yılbaşından bu yana %6,54 oranında değer kazanırken, 1 yıllık bazda %6,06 kazanç sağladı.

Sterlin kuru ise %0,21 oranında yükselişle 10,5744 liradan işlem görüyor. Güne 10,5442 liradan başlayan kur, Asya seansında sakin seyrettikten sonra TSİ 10:40’ta 10,4655 liraya kadar geriledi. Buradan yükselişe geçen kur, 10,5747 ile günün en yükseğini kaydetti.

Reuters’a konuşan AB Komisyonu Başkanı iki tarafın kilit alanlarda çok uzak kaldığını söyledi. Bazı ilerlemelere rağmen anlaşmanın hala istenen yerde olmadığını ifade etti. İngiltere Ocak ayında AB’den ayrıldı, ancak aynı standartları ve düzenlemeleri yıl sonuna kadar sürdürmeyi kabul etti. Bu şekilde her iki taraf da yeni ticaret düzenlemeleri geliştirmek için zaman kazandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu