Yatırım yapmaya başla!

Sterlin, Barnier’in Brexit Anlaşmasının Mümkün Olduğunu Söylemesiyle Hızlı Yükseldi

Avrupa Birliği'nin Brexit müzakerecisi Michel Barnier, bu hafta bir anlaşma imzalamanın mümkün olduğunu söylemesiyle sterlin hızlı yükseldi.
Sterlin, Barnier’in Brexit Anlaşmasının Mümkün Olduğunu Söylemesiyle Hızlı Yükseldi

AB müzakerecisi Michel Barnier’in Brexit hakkındaki iyimser yorumlarının ardından sterlin dolar karşısında sert bir artış kaydetti. Barnier bu sabah, Lüksemburg’da gazetecilere verdiği demeçte, “AB 27 bakanlarını her zamanki gibi sorgulayacağım ve sadece onlara nerede olduğumuzu, bugün nerede durduğumuzu söyleyeceğim,” dedi.

Barnier, ekiplerin çok sıkı çalıştığını ve bugün yeni bir işe başladıklarını söyledi. Hafta sonuna kadar yoğun bir çalışma olacağını belirten Barnier, anlaşmanın çok zor olduğunu ifade etti. Ancak açık konuşmak gerektiğini belirterek bu hafta bir anlaşmanın mümkün olduğunu dile getirdi.

Barnier, hukuki bir metinde iyi niyetleri çevirmenin tam zamanı olduğunu söyleyerek, herhangi bir anlaşmanın herkes için çalışması gerektiğine dikkat çekti.

Barnier Görüşme YorumlarıTraderlar, 31 Ekim’deki Brexit son tarihi yaklaşırken, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden nasıl ayrılacağı konusunda net bir anlaşma yapılmamasını izliyorlar. Sterlin, bir yıl öncesine göre dolara karşı yüzde 5 düştü. Ancak bir Brexit anlaşmasının beklentileri, bu ayın başlarında para biriminin yaklaşık yüzde 3 yükselmesini sağladı.

Geçen hafta İngiltere ve AB, İrlanda adasında gümrük sınırının olamayacağı konusunda hemfikir olduklarını belirterek, bu konuda uzun süredir devam eden farklılıklarına gelince görünüşte daha da yaklaştı. Sonuç olarak her iki tarafın da ekipleri, Brüksel’deki tünel olarak adlandırılan tartışmalara katıldı. Bu da yalnızca kısıtlı bir grup insanın bu görüşmelere erişimi olduğunu gösterdi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Block, Salı günü Lüksemburg’a ulaştığında İngiltere’nin bazı adımlar attığını ve ama AB ortak pazarının bütünlüğünü güvence altına almak için yeterli olmadığını söyledi. Block, “Hala anlaşma yapmamak için vaktimiz var ve bu sefer kullanmalıyız,” dedi.

Diğer bazı Avrupalı yetkililer, anlaşma umutları konusunda biraz daha iyimser göründü. Alman Avrupa İşleri Bakanı Michael Roth ise bir anlaşmanın yakın olup olmadığından emin olmadığını ifade etti.

Roth Anlaşma Konusunda Emin DeğilFinlandiya Başbakanı Antti Rinne, Pazartesi günü yaptığı açıklamada bu hafta yapılacak bir AB zirvesinden önce bir anlaşmaya varmak için pratik ya da yasal yolla yeterli zaman olduğuna inanmadığını söyledi.

Avrupalı liderler, Brüksel’de Perşembe ve Cuma günü toplanacaklar. Burada Johnson’ın AB’den düzenli bir şekilde çıkmasına izin verecek olan meslektaşlarıyla bir anlaşma yapmayı umuyor.

İrlandalı yayıncı RTE’ye göre; İngiltere’deki en yeni Brexit çıkmazını kırma amaçlı yeni teklifler Salı sabahı verilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum