Yatırım yapmaya başla!

Sterlin, Anlaşmasız Brexit Endişeleriyle Spekülasyonlara Neden Oluyor

İngiliz sterlini, İngiltere'nin Cadılar Bayramı gününde bir anlaşma olmadan Avrupa Birliği'nden ayrılma nedeniyle yatırımcıları korkutuyor.
Sterlin, Anlaşmasız Brexit Endişeleriyle Spekülasyonlara Neden Oluyor

İngiltere’de Brexit konusunda belirsizliklerin zirvede yaşandığı bir yıl olarak 2019’da, Cadılar Bayramı’na kadar korku ve endişeler çeşitlenmeye devam edecek. Sterlin, bu açıdan yatırımcıları korkutmaya devam ederken, Euro karşısında 6 ayın en düşük seviyesine geriledi.

EUR/GBP paritesi, dünkü işlemleri 0,8992 sterlinden kapattıktan sonra bugün dalgalı bir seyir izledi.

EUR/GBP Dalgalı SeyrettiTSİ 10:00 civarında 0,9009 sterline yükselen EUR/GBP, yılbaşından bu yana en yüksek seviyeyi kaydetti. Sterlindeki değer kaybı artarken, aşağı yönlü risklerin arttığına dair spekülasyonları da beraberinde getiriyor.

Anlaşma yapılmayan Brexit ve İngiltere Merkez Bankası’nın döviz kuru beklentilerinde ciddi bir değişim riskiyle karşı karşıya kalması, bugün sterlinde görülen değer kayıplarının nedeni olarak gösterildi. May’in istifasından sonra ülkenin başına geçmesi için en yakın aday Boris Johnson olurken, anlaşmasız bir ayrılığın milyonda bir ihtimal olduğunu söylemişti.

GBP/USD paritesi ise öğleden sonraki işlemlerde hızlı bir çıkış yaparak 1,2521 dolara kadar yükseldi.

GBP/USD Hızlı ÇıkışSterlin, dolar karşısında güç kaybederken dünkü işlemlerde 1,2462 dolardan kapanış yapmıştı. Bugün ise Asya piyasalarında yatay bir seyir izleyen parite, TSİ 09:20 sularında hızlı bir yükseliş başlattı ve 1,25 dolar sınırına yükseldi. Ardından bir miktar gerileyen parite, yeniden çıkış yaparak 1,2521 dolara kadar çıktı.

İngiliz sterlini, yılbaşından bu yana yüzde 2,3 oranında değer kaybederken, AB’yi terk etmeye karar verdiği 2016 yılının Haziran ayından bu yana yüzde 13 düşüş kaydetti. Temmuz ayı sonuna kadar seçilecek yeni bir başbakan ve Brexit çıkmazının ufku için net bir karar alınmadığı takdirde kayıpların sürmesi tahmin ediliyor.

CIBC’de G10 FX stratejisinin başkanı olan Jeremy Stretch, Brexit riskine, makro verilere ve İngiliz Merkez Bankası’na değinerek, sterlin için görünümün negatif olduğunu söyledi.

Sterlin için Görünüm NegatifStretch, uluslararası yatırımcılarla konuştuğunda, Brexit konusunda belirsizlik nedeniyle sterlin ile işlem yapmanın çok zor olduğu görüşlerini aldığından bahsetti. Ayrıca AB’nin de Brexit müzakerelerinin bazı teminatlı zararlarından muzdarip olduğu için bloğun İngiltere’ye çıkış tarihine başka bir uzatmak sağlaması garanti edilmediğini de söyledi.

Stretch, “Avrupa’da şüphelendiğim bir dereceye kadar siyasi yorgunluk olacak. Bence 17-18 Ekim tarihine kadar zirveye ulaşırsak, İngiltere ve hala çözümlenmemi bir senaryoda olmama durumunda olursak, o halde İngiltere’nin proaktif bir şey yapmakta olduğu görülüyor. AB siyasi alanında genişlemeye karşı çıkacak bazı şeyler olacak ve elbette bu durum sterlin dinamiği açısından belirsizlik arttırıyor,” dedi.

Sterlin, bugün İngiltere’de yayımlanan verilerin etkisiyle kazanç elde ederken, kısa vadede pazarın istek listesinin en altında yer alıyor.

Sterlin İşlemleri İstenmiyorOFX’in kıdemli para stratejisti Hamish Muress, “Sterlin yükselen bir dolar ile kendi zayıf yönleri arasında parçalanmış bir felç durumundaydı. Sterlin böyle zorlu boğazlarda bulunsa da diğer para birimlerinin özellikle de ABD dolarının gücüne karşı son derece savunmasız,” ifadelerini kullandı.

Eski İngiltere Başbakanı John Major bugün yaptığı açıklamada, eğer Johnson ya da lider rakibi Jeremy Hunt anlaşmasız bir Brexit’i zorlamak için meclisi askıya alırsa hükümeti mahkemeye götürebileceğini söyledi. Muress ise muhtemel olmamakla birlikte bunun pounddaki dalgalanmayı önemli ölçüde artıracak ve daha fazla belirsizliğe yol açacak bir olay olan momentum toplayıp başka bir genel seçim şansının artmasına neden olabilecek birçok olasılıktan biri olduğunu ileri sürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum