Yatırım yapmaya başla!

Sterlin Tarihinde İlk Defa 6 Lirayı Geçerek Rekor Kırdı!

Moody's'in Türk bankacılık sektörüne ilişkin olumsuz yorumları sonrası Sterlin 6 lira ile rekor kırarken, diğer döviz kurlarında da yükseliş hızlandı. Döviz piyasasında son durum şöyle...
Sterlin Tarihinde İlk Defa 6 Lirayı Geçerek Rekor Kırdı!

Türk lirası diğer ülke para birimleri karşısındaki kayıplarını hızlandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası ve para politikasına yönelik açıklamalarının ardından yükselişe geçen dolar ve Euro öğleden sonraki işlemlerde sırasıyla 4,45 ve 5,28 lira ile tarihi zirveyi yenilediler. Moody’s’in Türk bankacılık sistemi üzerine yaptığı olumsuz yorumdan sonra diğer tüm dövizler de yükselişe geçti. Peki, analistler bu rekorları nasıl değerlendirdi?

Sterlin tarihinde ilk kez 6 lirayı geçerek tüm zamanların zirvesini gördü.

Sterlin, saat 14:40’ta 6,0215 ile tarihi rekorunu kırdı. Kur Moody’s öncesinde 5,95 liradan işlem görüyordu. Yapılan açıklamada Türk bankacılık sektörünün fonlama ve aktif kalitesine ilişkin aşağı yönlü risklerin mevcut olduğunu, bu faktörlerin de genel görünümü negatif yaptığı belirtildi.

İsviçre frangı 4,41, 100 Japon yeni 4,05 ve Rus rublesi 0,07 ile en yüksek seviyeleri gördüler.

SMBC Nikko Securities Inc. ekonomistlerinden Kota Hirayama, TL’nin seçime kadar satış riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Yetkililerden ülke görünümüyle ilgili olarak endişeleri artıracak daha fazla açıklamanın geleceğini söylerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası üzerinde oluşturacağı baskının hala belirsiz olduğunu ifade etti.

DÖVİZ KURLARINDAKİ ANLIK DEĞİŞİMLER İÇİN TIKLAYIN

Erdoğan’ın Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırma hamlesine karşı olduğu fakat kurun ateşini söndürmek için herhangi bir adım atmadığı belirtildi.

Danimarka Hellerup’ta Saxo Bank Döviz Stratejisti Birim Yöneticisi John Hardy ise “sorun Erdoğan’ın müdahalesi” söylemini kullandı.

Hardy, Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın özerkliğine yönelik güven eksikliği duyduğunu, piyasanın TL’yi cezalandıracağını ve seçime kadar düşüş göstereceğini belirtti. 24 Haziran seçimlerinden sonra ise Erdoğan’ın hamlelerinin verimli olmaması durumunda liranın iyice negatif sarmala girmesinin muhtemel olduğunu söyledi. Dolar kurunda önümüzdeki ay için 4,50 tahmini yapılırken, daha sonraki seviyelerin belirsiz olduğunu dile getirdi.

Ziad Daoud ise liradaki düşüşün ardında yatan asıl etkenin Erdoğan’ın açıklamaları olduğunu belirtti.

Yatırımcıların hükümetin para politikasına müdahale etmesinden endişe duyduklarını söyleyen Daoud, bu durumun Merkez Bankası’nın özerkliğini de tehlikeye soktuğunu ifade etti. Kengo Suzuki’den de diğer analistlere paralel yönde değerlendirme geldi. Suzuki Erdoğan’ın para politikasında daha fazla sorumluluk alma niyeti MB’nin gelecek ay faiz artırımına gitme ihtimalini zorlaştıracağını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum