Yatırım yapmaya başla!

2020’de Sterlini Brexit Değil, İngiltere Ekonomisi Yönlendirecek

2020'de sterlinin Brexit değil, İngiltere ekonomisi tarafından yönlendirileceği söylendi.
2020’de Sterlini Brexit Değil, İngiltere Ekonomisi Yönlendirecek

Stratejistler, sterlinin 2020’nin ilk yarısında ngiltere’nin ekonomik göstergelerine Brexit’in ayrıntılarından daha fazla tepki vereceğini ve muhtemelen desteklenmeye devam edeceğini söyledi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve yeni Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, gelecekteki sıfır tarife ticaret anlaşmasıyla ilgili görüşmelere başlamak üzere Çarşamba günü Londra’da bir araya geldi.

Johnson, AB ile Kanada arasında yedi yıl süren müzakerelere benzememesi için ticaret görüşmelerinin Aralık 2020’nin ötesine geçmesini önlemek için baskı yaptı. İngiliz milletvekilleri Perşembe günü İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden bir çıkış anlaşması ile ayrılmasına izin veren mevzuatı onayladı.

Analistler ise ilerlemenin veya eksikliğin netleşeceği yılın sonlarına kadar sterlinin Brexit gelişmelerine bağlı olmayacağını öne sürdü.

2020’de Sonuna Kadar Sterlin Brexit Etkilenmeyecek Bu arada, ekonomik verilerle maliye ve para politikasının sterlini yönlendireceği vurgulandı. Sterlin, Johnson’ın Aralık ayındaki zaferinin ardından keskin bir artış sağlarken 2020’de hızlı bir ticaret anlaşması yapmanın zorluğuyla hızla geriledi. Perşembe günü öğleden sonra yeniden 1.306 dolar seviyelerindeydi.

Nomura’dan Jordan Rochester, Salı günkü bir notunda sterlinin daha da yükseleceğini bildirdi. Son zamanlardaki kasvetli İngiltere büyüme verileri ele alındığında önümüzdeki iki haftalık verilerin İngiltere Merkez Bankası’nın daha güvercin bir yaklaşım benimseyip benimsemediğini belirleyeceğini ancak yeni siparişlerde ve küresel ekonomide bir toparlanma belirtisinin iyimserlik yarattığını savundu.

Rochester, sert Brexit risklerinin ortadan kaldırılması, beklenen mali genişleme, ABD-Çin gerilimlerinin azalması ve ekonomik verilerde küresel toparlanmanın BoE’nin beklemede kalacağını önerdiğini belirtti.

2020’de Sterlin İngiltere Ekonomisi YönlendirecekPiyasanın henüz bir toparlanmayı anlamlı bir şekilde fiyatlandırmadığını iddia eden Nomura uzmanı, para politikasının pek çok geniş ekonomide potansiyelini neredeyse tüketmesiyle yeni yetkilendirilmiş Muhafazakâr hükümetin Mart bütçesinde maliye politikasını büyük ölçüde gevşetmesiyle de sterlinin desteklenebileceğini aktardı.

Bu arada, Birleşik Krallık’taki sert Brexit risklerine rağmen 2019’un üçüncü çeyreğinde cari hesapta ve temel dengede önemli iyileşmeler görüldü. Rochester, cari hesabın daha zayıf bir para birimi nedeniyle iyileşmiş olabileceğini ama bunun temel dengedeki iyileşmeyi açıklamadığını kaydetti.

Yurtiçi göstergelerin ötesinde, merkez bankası bilanço genişlemesinin, ABD-Çin ticaret ilerlemesinin ve küresel makro verilerin döngüsel yavaşlamasında iyileşmenin başlamasının toplamının, sterlin gibi para birimlerine fayda sağlama olasılığının yüksek olduğunu öngördü.

HSBC stratejisti Dominic Bunning de müzakere döneminde piyasanın para birimine nasıl davranabileceğine örnek olarak yatırımcıların 2017’ye bakmaları gerektiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum