Yatırım yapmaya başla!

Sterlin 2019’da G-10 Paralarının Tamamı Karşısında Değer Kazanabilir

Brexit konusunda tartışmaların devam ettiği 2019 yılında sterlinin, G-10 paraları karşısında en fazla değer kazanan para birimi olabileceği öngörülüyor.
Sterlin 2019’da G-10 Paralarının Tamamı Karşısında Değer Kazanabilir

Brexit ile ilgili son gelişmelere bakıldığı zaman hala çözüme ulaşmasının zor olduğu görülüyor. Üstelik Avrupa Birliği’nden ayrılmayı savunan birçok kişinin görüş değiştirdiği de dikkat çekiyor. İngiltere Başbakanı Theresa May’in AB ile vardığı birlikten çıkış anlaşması İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada reddedilirken, güven oylamasında 603’e 625 ile kazanmıştı. İşler ise daha da zorlaşmaya başladı.

Goldman Sachs ise anlaşmasız Brexit riskinin azalmasıyla sterlinin G-10 paralarının tamamı karşısında değer kazanabileceğini söyledi.

Sterlin G-10 Paraları Karşısında Yükselecekİngiltere Başbakanı Theresa May’in Brexit planının geçen hafta Salı günü başarısızlığa uğramasının ardından, İngiltere’nin AB’de kalmasıyla sonuçlanabilecek ikinci referandum ihtimalinin artmasıyla İngiliz sterlini, ardı ardına beş gün değer kazandı. May’in bugün parlamentoda yeni teklifini sunması bekleniyor.

Goldman Sachs Küresel Döviz ve Gelişen Piyasalar Strateji Birimi Yöneticisi Zach Pandl Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta, geçen hafta yaşananları daha yumuşak bir Brexit ya da hiç gerçekleşmeyecek bir Brexit işareti olarak okunabileceğini söyledi. Devamında ise Pandl, “Biz, sterlinin bu yıl en iyi performans gösteren G-10 parası olacağını düşünüyoruz,” ifadelerini kullandı.

Brexit konusunda İngiltere’nin önünde bulunan seçenekler ise anlaşmasız ayrılık, erteleme, erken genel seçim ve ikinci referandum.

Brexit Konusunda İngiltere Karşısındaki SeçeneklerGeçen hafta Perşembe günü Brexit anlaşmasını reddeden İngiltere Parlamentosu’nda hükümete güvenoyu vermesine ilişkin analizler incelendi. May’in güvenoyu almasına karşın hem kendi partisinde hem de muhalefet tarafında işinin zor olduğu dile getirildi. May, oylamanın ardından hemen diğer partililere, Brexit konusunda izlenecek yöntem için görüşmeler yapmayı teklif etti.

Avam Kamarası lideri Andrea Leadsom ise İngiltere parlamentosunun May’in Brexit için B planını 29 Ocak tarihinde oylanacağını duyurdu. Bugün itibariyle Brexit içi atılacak adımlar görüşülmeye başlanacak. İngiltere, üyelerin AB’den ayrılma sürecini düzenleyen Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesine göre 29 Mart 2019’da ayrılmış olacak. Ama şu anki süreç bu ayrılığın her açıdan zor olduğunu gösteriyor.

En merak edilen konu ise anlaşmaya varılarak mı, yoksa anlaşmasız olarak mı bir ayrılığın yaşanacağı şeklinde yorumlanıyor.

Anlaşmaya Varılıp Varılmayacağı Merak EdiliyorBrexit’in ertelenmesi ise bu konuda yeni bir referanduma gidilmesi ve hatta tamamen iptali gibi seçeneklerin de masada hazır olduğu biliniyor. İngiltere ile AB Kasım ayında bir Brexit anlaşması metni ile tarafların Brexit sonrası ilişkilerine dair bir siyasi deklarasyon üzerine anlaşmıştı. Ama her iki metnin de İngiliz parlamentosunda oylaması, milletvekillerinin muhalefeti yüzünden ertelenmişti.

Anlaşmadaki tedbir maddesi, ülkede hiçbir kesim tarafından memnuniyetle karşılanmazken, May’in bu maddeye zaman tahdidi veya tek yanlı çekilme mekanizması ilave ettirme girişimleri sonuçsuz kalmıştı. Bloomberg’ün ekonomist ve stratejistler ile gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına göreyse sterlin, 2019 sonuna kadar yüzde 5’in üzerinde eğer kazanacak ve dolar karşısında 1,36 seviyesine tırmanacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum