Yatırım yapmaya başla!

Stephen Roach: İş Uygulamalarını Değiştirmesi Gereken Tek Ülke Çin Değil

Yale Üniversitesi ekonomisti Stephen Roach, iş uygulamalarını değiştirmesi gereken tek ülkenin Çin olmadığını söyledi. İşte detaylar;
Stephen Roach: İş Uygulamalarını Değiştirmesi Gereken Tek Ülke Çin Değil

Yale ekonomisti Stephen Roach, ABD ve diğer ülkelerin Çin’de iş yapmanın zorluklarından şikayet ettiklerini ancak Asyalı ekonomik devin uygulamalarını değiştirmesi gereken tek ülke olmadığını öne sürdü.

Amerika’nın da şu anda bu şikayetleri ele almak için Çin’le ilişki kurma biçimini yeniden incelemesi gerektiğini savundu. Bu noktada yabancı işletmelerin Çin ile ilgili endişeleri arasında teknolojiyi Çin ortaklarına aktarmaya zorlama ve hükümetin devlete ait işletmelere haksız sübvansiyonlar vermesi olduğu aktarıldı.

Roach da şikayetlere ilişkin; “Birlikte iş yapma biçimimizde bazı büyük değişiklikler yapmamız gerektiğini düşünüyorum, değişmek için tüm sorumluluğun sadece Çin’e düştüğünü söylemeye tereddüt ediyorum” dedi.

Stephen Roach ABD Çin İlişkileri Değişmek Zorunda ABD’nin Çin’i ticaret ve iş uygulamalarını değiştirmeye zorlamak için tehditleri kullanmak yerine Asya ülkesiyle ikili bir yatırım anlaşması müzakere etmeyi daha etkili bulabileceğini dile getirdi.

“İki taraflı yatırım anlaşması Çin pazarını çok uluslu şirketlere açar ve bunun için koruma sağlar ve bizim pazarımızı onlara açar. Bunu müzakere edebilirsek, çok büyük bir gelişme olur.” ifadeleriyle düşüncesini açıkladı.

Diğer tarafta iki ülke arasındaki son gelişmelerde, Peter Navarro’nun ABD’nin Çin yatırımlarını kısıtlayacağı yönündeki iddialar için sahte haberler dediği görüldü.

Stephen Roach Birlikte İş Yapma Biçim Değişmeli ABD’nin eski Çin Büyükelçisi ve eski Ticaret Bakanı olan Gary Locke, bugünkü açıklamasında ABD ve Çin’i ayırmak isteyen hareketlerin çok tehlikeli bir emsal olarak nitelendirilebileceğini söyledi. “Tarım ürünleri veya imal edilmiş ürünlerden tıbbi ekipmandan gıdaya, Boeing uçaklarına, Çin’e tüm ihracatları durdurmalı mıyız? Bu nerede bitiyor?” dedi.

Washington uzun zamandan beri Pekin’i fikri mülkiyet hırsızlığı, eşit yerel pazara erişim eksikliği ve zorunlu teknoloji transferleri gibi haksız ticaret uygulamaları yapmakla suçlarken Robert A. Kapp & Associates Başkanı Robert Kapp, bu endişeleri ele almanın iki ülke arasındaki geniş zıt ilişkiyle gölgelendiğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum