Yatırım yapmaya başla!

Ekonomist Stephen Roach: “Huawei Yaptırım İhlalleri Konusunda Neden Ayrı Tutuldu?”

Yale Üniversitesi ekonomistlerinden Stephen Roach, Huawei CFO’sunun tutuklanması hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte o yorumlar;
Ekonomist Stephen Roach: “Huawei Yaptırım İhlalleri Konusunda Neden Ayrı Tutuldu?”

Morgan Stanley’nin eski baş ekonomisti, Morgan Stanley Asya’nın eski yönetim kurulu başkanı ve Yale Üniversitesi ekonomistlerinden Stephen Roach, Huawei’nin yaptırım ihlalleri konusunda neden ayrı tutulduğunu sorguladı.

Wall Street’te 30’u aşkın yıl boyunca fikir liderliği yapmış olan kıdemli ekonomist, Huawei CFO’su Meng Wanzhou’nun 1 Aralık’ta Vancouver’de tutuklanmasına işaret ederek yaptığı yorumlar dikkat çekti. Buna göre Stephen Roach, Washington’un Çin telekomünikasyon devinin İran’la iş ilişkileri nedeniyle Huawei yöneticisini tutuklama kararının samimiyetten uzak olduğunu söyledi.

Kıdemli ABD’li Ekonomist Stephen Roach: Huawei CFO’sunun Tutuklanması Politik Bir Karar

Kıdemli ABD’li Ekonomist Stephen Roach: Huawei CFO’sunun Tutuklanması Politik Bir KararWall Street’in önde gelen isimlerinden olan Yale Üniversitesi ekonomisti Stephen Roach, Huawei’nin yaptırım ihlalleri konusunda neden ayrı tutulduğunu sorguladı. Ünlü isim bugün verdiği bir demeçte; JP Morgan, Bank of America, Wells Fargo dahil birçok finansal kuruluşun ve uluslararası bankanın yaptırımları ihlal etmekten suçlu bulunduğunu ve dev cezalar ödediklerini belirtti.

Sonrasında da bu olguya gönderme yaparak; “onların yöneticilerinin hiçbiri hapishaneye girmedi, yaptırım ihlalleri konusunda Huawei neden ayrı tutuluyor?” ifadelerini kullandı. Ayriyeten Meng’in tutuklanmasının; Çin’i pazarlık masasına oturtmaya zorlamak ve Çin’in ABD’nin isteklerine ulaşmak için tüm imkanları kullanmaktan çekinmeyeceğini bilmesini sağlamak amaçlı alınmış politik bir karar olduğunu anlattı. Ve ikili ilişkinin giderek daha çok karşılıklı güvensizlik ilişkisine dönüştüğünü bildirdi.

İran 2015 yılında nükleer programına ilişkin bir anlaşmayı kabul ettiğinde Birleşmiş Milletler’in yaptırım listesinden çıkartılmıştı. Washington ise anlaşmadan bu yıl çekilmiş ve Tahran’a yeniden yaptırım uygulama kararı almıştı. Roach bu noktada; ABD’nin uluslararası toplumun gitmekte olduğu yönün tam tersine bir şeyi uygulamaya çalışan tek ülke olduğunu söyledi.

Huawei Davasında Neler Yaşandı?

Huawei Davasında Neler Yaşandı?Huawei CFO’su 1 Aralık’ta Vancouver’de ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal etmek suçlamalarıyla tutuklanmış ve Meng Wanzhou ticaret savaşında kilit isimlerden biri haline gelmişti. Cuma günü başlayan kefalet duruşması Salı gününe kadar devam etmiş ve nihayetinde CFO 10 milyon Kanada doları teminatı karşılığında serbest bırakılmıştı.

Olaydaki başka bir gelişme ise ABD Başkanı Donald Trump’ın Salı günü verdiği bir demeçte; “Huawei davasına müdahale edebilirim” yorumu oldu. Söz konusu yorumuyla tartışma yaratan Trump’a ilk tepki Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland’dan gelmiş, Freeland yasal sürecin politik amaçlar için kullanılmaması gerektiğini dile getirmişti. ABD’li Senatör Richard Blumenthal da Trump’ın yorumunu eleştirerek bunun çok rahatsız edici olduğunu söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum