Yatırım yapmaya başla!

Stephen Roach: Çin’in Yavaşlamasının Nedeni Kendisi, Trump’ın Tarifeleri Değil

Yale Üniversitesi’nden Stephen Roach, Çin’in ekonomik büyümesinin yavaşladığını ancak bunun Trump’ın tarifelerinden değil ülkenin kendisinden kaynaklandığını söyledi Detaylar aşağıda;
Stephen Roach: Çin’in Yavaşlamasının Nedeni Kendisi, Trump’ın Tarifeleri Değil

Yale Üniversitesi ekonomistlerinden olan Stephen Roach, ABD Başkanı Trump’ın tarifelerinin Çin ekonomisine zarar verdiğini düşünmek isteyebileceğini ancak Çin’deki yavaşlamanın aslında çoğunlukla kendi kendine olduğunu söyledi.

“Çin ekonomisi üzerinde aşağı yönlü bir baskı var. Bunun büyü bir bölümü kaldıraçsızlaşma kampanyası yüzünden kendi kendine oldu ve ABD’nin uyguladığı tarifeler bunu güçlendirse de aşağı yönlü baskının önemli kaynağı değiller” diyen ünlü ekonomist, açıklamalarıyla daha önceki uzman yorumlarını destekledi. Neticede dünyanın iki en büyük ekonomisi geçen yıl girdikleri ticaret savaşında birbirlerine uyguladıkları milyar dolarlık ek tarifelerle küresel ekonomiyi derinden etkilemişlerdi.

Şu anda ise tarafların ticaret dengesizliği zorunlu teknoloji transferi meseleleri gibi konulardaki anlaşmazlıklarını ele almak için anlaşma görüşmeleri yaptıkları biliniyor.

Stephen Roach: Çin ABD Anlaşma OlasılığıÖte yandan yaşanan gerilimin negatif etkileri ülkelerin ekonomik verilerinde de açıkça görülüyor. Ne var ki Stephen Roach’a göre Çin yavaşlamasının asli nedeni Trump’ın tarifeleri değil. Yani Trump geçtiğimiz ay, Çin’in ekonomik büyümesinin yavaşladığını gösteren veriler üzerine; “tarifeler Çin’i çok kötü bir şekilde yaralıyor” dese de yavaşlamanın nedeni Çin’in kendi kendine yaptıkları.

Roach ayrıca Çinli yetkililerin ekonomiyi vergi indirimleri ve para politikasının gevşetilmesi yoluyla teşvik etme çabalarıyla, Pekin’in bazı hareketlenmeler göstermeye başladığını da belirtti.

Stephen Roach: Çin Büyüme İkinci Yarı Yüzde 6 Morgan Stanley Asya’nın eski bir başkanı da olan Roach; ekonominin bu yılın ikinci yarısında yüzde 6 bölgesinde bir yerde yükselmeye başlayacağını düşündüğünü dile getirdi. İki ülkenin anlaşma ihtimali üzerine de konuşan Roach, 28 Mart’ta Pekin’de bir başka müzakere turunda bir araya gelecek yetkililerin sonunda anlaşma yapacakları konusunda hemfikir olduklarını fakat anlaşmanın detaylarının yüzeysel olacağını belirtti.

“Muhtemelen bir anlaşma olacak, ancak aldığımız anlaşmanın kalitesini değerlendirmek için çok dikkatli olmanız gerektiğini düşünüyorum. Bana göre anlaşma, büyük ölçüde ABD ile Çin arasındaki ikili ticaret dengesizliğini daraltma girişimlerinden kaynaklanan yüzeysel bir anlaşma olacak.” diyen Roach şöyle devam etti: “Fakat teknoloji ve sanayi politikalarındaki yapısal sorun, devlete ait işletmeler, teknoloji transferleri, bunlar ele alınması çok daha zor olan konular ve bence alacağımız en iyi anlaşma bunlar hakkında konuşmaya devam etmek için bir anlaşma.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum