Yatırım yapmaya başla!

Yale Ekonomisti Roach: Birinci Aşama Anlaşma Boş ve Saçma

Yale Üniversitesi ekonomisti Stephen Roach, ABD-Çin birinci aşama ticaret anlaşmasının içi boş, kusurlu ve saçma olduğunu söyledi.
Yale Ekonomisti Roach: Birinci Aşama Anlaşma Boş ve Saçma

Yale ekonomisti Stephen Roach, ABD-Çin arasında yapılması beklenen birinci aşama ticaret anlaşmasının içi boş, kusurlu ve saçma olduğunu söyledi. Ön ticaret anlaşmasının “oldukça boş bir anlaşma” olduğunu öne süren Roach; “Özellikle de yurt içindeki diğer nedenlerden dolayı çok fazla siyasi baskı hisseden ABD Başkanı için politik olarak uygun” dedi.

Ancak Amerika’nın 102 ülkeyle olan çok taraflı ticaret dengesizliklerini ele almak için ABD-Çin ikili açığında faaliyet gösterdiği için çok kusurlu olduğunu belirtti.

Roach, anlaşma, ticaret çatışmasına yol açan temel sorunların üstesinden gelmeye yönelik etkili bir hamleden ziyade daha çok siyasi bir kazanç olacağını aktardı.

Stephen Roach: Birinci Aşama Anlaşma Boş ve Saçma“Anlaşma bir ticaret sorununu çözmek için saçma bir çaba ve ABD’nin tarifeleri bir buçuk yıldan daha uzun bir süre önce başlatmakta çok kararlı olduğu yapısal konuların hiçbirine değinmiyor.” diyen Roach, dünya çapında yatırımcıların bel bağladığı birinci aşama anlaşmayı gerçekten zor bir çatışmaya son vermek için yüzeysel bir çaba olarak nitelendirdi.

Ancak Roach’ın görüşüne aykırı olan Baker Avenue Asset Management stratejisti King Lip, bu ayın başında yaptığı bir açıklamada anlaşmanın ekonomik olarak “her iki taraf için de olumlu olacağını” söylemişti.

Bu arada bugün açıklama yapan Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Odası’ndan üst düzey bir yöneticisi, iki tarafın Aralık ortasındaki bir sonraki tarife tarihinden önce anlaşmayı imzalamayabileceğini söyledi. ABD Ticaret Odası’nın başkan yardımcısı ve uluslararası ilişkiler başkanı olan Myron Brilliant; “Şimdi sadece birkaç haftamız olacak ve 15 Aralık’a kadar bir anlaşma yapacağımızdan emin değilim.” dedi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de ABD ile bir ticaret anlaşmasına varmak istediklerini ancak bir ticaret savaşından çekinmediklerini söyleyerek iyimserliği azalttı. Çinli liderin bu açıklamaları aynı zamanda, ABD ile Çin arasındaki gerilimin yeniden yükselebileceğine işaret etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum