Yatırım yapmaya başla!

Stephen Hawking’in Eşyaları 1.8 Milyon Sterline Satıldı!

Stephen Hawking’in 1965 tarihli doktora tezi ve tekerlekli sandalyesinin bulunduğu kişisel eşyaları toplam 1.8 milyon sterlin karşılığında satıldı. Detaylar şöyle;
Stephen Hawking’in Eşyaları 1.8 Milyon Sterline Satıldı!

Aralarında Stephen Hawking’in 1965 tarihli tezi ile tekerlekli sandalyesinin de bulunduğu değerli eşyaları açık artırmaya çıkartıldı ve eşyaların birçoğu beklenen değerlerin çok üzerinde fiyatlara alıcı buldu. Mart’ta 76 yaşında hayatını kaybeden ünlü fizikçinin 22 kişisel eşyası İngiltere’de düzenlenen müzayedede toplam 1.8 milyon sterlin karşılığında satıldı.

Kaynaklarda yer alan bilgilere göre Hawking’in motor nöron hastalığı nedeniyle felç geçirdikten sonra kullandığı motorlu tekerlekli sandalye, 15 bin sterline satılması beklenirken 296 bin 750 sterlin karşılığında satıldı. Sandalyenin satışından elde edilen gelirlerin yardım kuruluşları Stephen Hawking Vakfı ve Motor Nöron Hastalığı Derneği’ne gideceği belirtildi.

Hawking’in 1965 tarihli Genişleyen Evrenin Özellikleri isimli tezi ise online açık artırmada beklenenin 3 katına satılarak 584.750 sterline alıcı buldu.

Stephen Hawking'in Eşyaları Açık ArtırmaBilim insanının çizgi dizi Simpsonlar’da yer aldığı bölümün senaryosu ise 6250 sterlin karşılığında satıldı. Müzayededen toplamda 1 milyon 824 bin 375 sterlin elde edilirken, madalya ve ödüllerinden oluşan bir koleksiyon da 296 bin 750 sterlin seviyesine ulaştı. Stephen Hawking’in kızı Lucy de yaptığı açıklamada; “satışın onun çalışmalarının hayranlarına babamızın sıra dışı hayatından onu hatırlatan ve büyüleyici olan ürünlerden oluşan bir yadigar edinme fırsatı sunduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İlgili haberde Hawking’in çocuklarının ulus için onun bilimsel arşivini korumayı umdukları, Christie’s’in de bunları İngiliz makamlara teslim etmek için görüşmeler yürüttüğü hatırlatıldı.

Stephen Hawking'in Kızı Açık Artıma YorumuTüm bunların yanında, 31 Ekim ile 8 Kasım arasında yapılan açık artırmada Stephen Hawking’e ait 22 eşyanın yanı sıra Isaac Newton, Charles Darwin, Albert Einstein’a ait eşyalar da vardı. Ancak aralarında en yüksek fiyatları alan geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Hawking’e ait olanlardı.

Christie’s 9 gün süren online açık artırmanı bitiminde müzayededeki ürünlerin; sıkıntıya karşı bilimsel parlaklığın nihai zaferini temsil ettiğini söyledi. Christie’s’de el yazmaları ve arşivlerde uzman olan Sophie Hopkins de koleksiyonun büyük bölümünün inanılmaz derecede ikonik olduğunu dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kültür - Sanat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum