Yatırım yapmaya başla!

Steiner, Dünyanın Kalkınma Finansmanı Açısından Zor Bir Dönemden Geçtiğini Açıkladı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı Achim Steiner, dünyanın 300 trilyonluk bir servete sahip olup bunun yanında kalkınma finansmanı açısından zor bir dönemden geçtiğini belirtti. Detaylar aşağıda;
Steiner, Dünyanın Kalkınma Finansmanı Açısından Zor Bir Dönemden Geçtiğini Açıkladı

Uluslararası kalkınma uzmanları, iş dünyasının liderleri ve yatırımcıları Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için finansmanın nasıl artırılabileceğini tartışmak üzere başlatılan İstanbul Kalkınma Diyalogları’nda (IDD) bir araya geldi. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Achim Steiner, etkinliğin açılışında konuşma yaptı.

Steiner, ulusal ve küresel ekonominin önemli bir dönüşüm sürecinden geçtiğini belirtti ve “Dünya, 300 trilyon dolarlık bir servete sahip ancak kalkınma finansmanı açısından zor dönemden geçiyoruz. Finansal sistemde Birleşmiş Milletler, merkez bankaları ve maliye bakanları çok endişeli bir duruşa sahip.” ifadelerini kaydetti.

Açıklaması sırasında Steiner, ülkelerin artık belirgin olmayan finansal sistemin bedelini ödediğine işaret etti.

Steiner, Ülkelerin Artık Belirgin Olmayan Finansal Sistemin Bedelini Ödediğine İşaret EttiBunların yanında küresel kalkınma sürecinde finansmana nasıl erişileceğinin önemini de vurgulayan Steiner; az gelişmiş, gelişmemiş veya gelişmiş ülkelerde de benzer sıkıntıların görülebileceğini ifade etti. Devlet bütçelerinin hiçbir zaman yeterli gelmediğine özellikle vurgu yaptı.

Ardından Steiner, ülkelerin yatırımlarla kalkınmayı finanse etmeyi başaramadıklarını ekledi. Sanayi, yapay zeka, insan sanayisi ya da yeni iş modelleri konusunda ve pazarlarda yeni bir dönüşüm sürecinin içerisinde bulunduğumuzu hatırlattı. “2015’te belirlediğimiz Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ne kadar ulaşırsak ve riskleri ne kadar ortadan kaldırabilirsek o derecede küresel ekonomiye güven artacaktır ve sürdürülebilir kalkınma için güven ortamı oluşacaktır.” dedi.

Achim Steiner, şu anda finansal pazarlarda belirsizlik ve eşitsizliğin mevcut olduğunu açıkladı. Ülkelerin çoğunun finansal anlamda iyi durumda bulunmadığını, kalkınma sorunları yaşadığını bildirdi.

Şu Anda Finansal Pazarlarda Belirsizlik ve Eşitsizlik MevcutBu açıklamalarına ek olarak, “300 trilyon dolarlık küresel bir sermayeye sahip dünyada Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile finansal pazarlar arasındaki planlar bir hayal mi? Bu hedeflerin gerçekleşmesi bakımında doğru adımlar atılmıyor mu? Finans; güven ve istikrar ister, yatırımların karşılık bulmasını ister, yatırımcıların yüksek risk ile karşılaşmamasını için gerekli ortamı sağlar.” ifadelerini kaydetti.

Steiner yaptığı konuşmada, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile özelleştirmelerin bağının bulunduğunu ve özelleştirmenin avantajlarının yanında dezavantajlarının da olduğunu açıkladı. Ardından, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne özelleştirme ile varılamayacağını bildirdi. Kamu ve özel iş birliğinin sürdürülebilir kalkınma için gerekli olduğunu, özelleştirmenin ise zarar vereceğini vurguladı.

İslam Kalkınma Bankası’nın ve İslami finans enstrümanlarının Endonezya’da çok iyi işler çıkardığı da UNDP Başkanı Steiner tarafından bildirilenler arasında.

Steiner, İslam Kalkınma Bankası'nın Endonezya'da Çok İyi İşler Çıkardığını Aktardı“Finansal sistemimizde kaynaklarımız var, kaynak sıkıntımız yok ancak yanlış yerlere ve alanlara yatırım problemlerimiz var.” şeklinde konuşarak açıklamalarını sürdüren Steiner, 2030 yılında Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşılıp ulaşılamayacağının her ülkenin adımlarını atmasına bağlı olduğunu ifade etti.

Son olarak, finansal dengesizlik ile eşitsizliğin ve iklim değişikliğinin büyük tehlike yarattığını vurguladı. “Bütün bunların hepsi, bir program çerçevesinde hareket etmemiz gerektiğini gösteriyor. Eğer 2015’te belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni gerçekleştiremezsek 2030’da dünyayı kötü bir senaryo bekliyor olacak.” sözleriyle açıklamasını tamamladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum