Yatırım yapmaya başla!

Steam Windows XP ve Vista İşletim Sistemlerine Verdiği Desteği Kesiyor

Valve’den gelen son haberler, Steam’in destek verdiği işletim sistemlerinin azaldığını ortaya çıkardı.
Steam Windows XP ve Vista İşletim Sistemlerine Verdiği Desteği Kesiyor

Oyun denince akla ilk olarak dünyanın en büyük çevrimiçi portalı olan Steam gelmektedir. Platform Windows ve MacOS ve mobil olmak üzere pek çok işletim sistemi üzerinden milyonlarca kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Windows ekosisteminin kullanılan en eski işletim sistemlerinden birisi ise Windows XP olmakta.

17 yaşında olan işletim sistemine, son dönemde pek çok yazılımın destek verdiği görülüyor. Bunlar arasına son olarak Steam de katıldı. Valve yaptığı açıklama ile Windows XP ve Vista işletim sistemlerine vermekte olduğu desteği keseceğini duyurdu.

Steam’i XP Üzerinden Kullanan Sayısı Azaldı

Steam’i XP Üzerinden Kullanan Sayısı Azaldı

Steam’in bu kararı almasında baş faktör, Windows XP üzerinden platforma bağlanan kullanıcı sayısındaki büyük azalma gösteriliyor. Araştırmalar Steam’e Windows XP üzerinden bağlanan kullanıcı sayısının yüzde 0.012 olduğunu ortaya koyuyor. Halen destek veriliyor olmasına rağmen bu yıl içerisinde Windows XP ve Vista’da Steam desteği sona ermiş olacak.

Yapılan bu duyuru sonrası akıllara Windows 7 için de benzer bir kararın alınıp alınmayacağı geldi. Ancak halen Windows 7 kullanıcı sayısının fazla olması, Valve’yi böyle bir düşünceye itmiyor. İstatistiklere bakıldığında Windows 7’deki Steam desteğinin en az 5-6 yıl daha sürmesi bekleniyor.

Steam’in bu kararı almasında bi diğer sebep ise eski işletim sistemlerinin güvenlik ve uyumluluk yönünde sıkıntı teşkil etmeye başlaması. Steam ile beraber dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Blizzard da 2017 yılı içerisinde Windows XP desteğini sona erdirmişti. İşletim sistemlerinin geliştiricisi olan Microsoft’un bile bu sürümlere desteğini sonlandırmasından sonra, başka programların bu kararı alması sürpriz olmayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum