Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Steam Verileri Oyuncuların İşlemci Tercihinin AMD’ye Kaydığını Gösteriyor

Son düzenlenen Steam Donanım Anketi, AMD işlemci kullananların sayısının arttığını gösteriyor.
Steam Verileri Oyuncuların İşlemci Tercihinin AMD’ye Kaydığını Gösteriyor

PC satışları sürekli artıyor ve gelişen teknoloji ile ile beraber kullanıcıların karşısına daha yüksek performanslı ürünler sunuluyor. Yüksek performanslı bilgisayar arayışında olanların büyük bölümü oyuncular oluyor. İşlemci ve ekran kartındaki gelişmeler her yıl daha iddialı ürünleri karşımıza çıkarıyor. Bu da donanım üreticiler arasında büyük bir rekabet yaşanmasına zemin hazırlıyor. İşlemci pazarında Intel ve AMD’nin uzun yıllar süren bir rekabeti söz konusu.

Geçmiş yıllarda Intel işlemci pazarının büyük bölümünü elinde tutan bir firmaydı. Son yıllarda AMD’nin Ryzen serisi işlemcileri ile pazar payını hızla arttırdığı biliniyor. Bu durum dijital oyun servisi Steam verilerinde de kendisini göstermeye başladı. Düzenlenen bir anket oyuncuların tercihinin AMD işlemcilerden yana olduğunu ortaya koyuyor.

AMD, Intel’in Payını Alıyor

AMD, Intel’in Payını Alıyor

AMD son dönemde tanıttığı Ryzen mimarisinin meyvelerini toplamaya devam ediyor. Steam Donanım Anketi üzerinde ortaya çıkan istatistikler AMD’nin pazar payını hızla artırmaya devam ettiğini gösteriyor. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında AMD’nin payı ilk kez yüzde 18’in üzerine çıkarak önemli bir yükseliş sergilemişti. Bu yıl ise şirketin payını daha da artırdığı görülüyor. Teknoloji devinin Steam’deki pazar payı yüzde 26,51 olarak açıklandı.

AMD’nin bir yıl içerisinde payını yaklaşık yüzde 6 oranında artırdığı görülürken, Intel aynı oranda düşüş yaşadı. Intel’in payı yüzde 73,49 olarak görünüyor. Şirket halen rakibi AMD’ye göre pazarın lideri olsa da son yıllardaki değişim dikkat çekiyor. Ryzen serisi işlemcilerin Intel modellerine göre daha yüksek performans ve uygun fiyat sunması insanların tercihinin değişmesine neden oluyor.

Ekran Kartında Nvidia Açık Ara Lider

Ekran Kartında Nvidia Açık Ara Lider

GPU pazarında ise AMD mevcut payını korumaya devam ediyor. AMD ekran kartı satışlarında Nvidia ile rekabet ediyor. Burada Nvidia büyük bir hakimiyet kurmuş durumda.

Steam’de en çok kullanılan ekran kartı modeli GTX 1060 olmaya devam ediyor. AMD’nin ekran kartı pazarındaki payı yüzde 16,5 olarak görünüyor. Bilindiği üzere Nvidia son yıllarda RTX serisi ekran kartları ile adından söz ettiriyor. Son olarak RTX 3000 serisi tanıtıldı ve kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

Steam anketinde RTX 3000 serisi işlemcilerin de kendisini göstermeye başladığı görülüyor. Kartın payı yüzde 0.23 gibi ufak olsa da ilerleyen günlerde bu yüzdenin artması bekleniyor. AMD’nin en popüler ekran kartı ise Radeon RX 580 modeli olmakta. Bu kartın payı yüzde 2.14 olarak açıklandı.

Valve’ın sahibi olduğu çevrimiçi oyun platformu Steam kendi alanında en güçlü servis olmakta. Milyonlarca oyuncuya ev sahipliği yapan Steam’de ortaya çıkan veriler donanım pazarının son durumu için önemli bir gösterge.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum