Yatırım yapmaya başla!

Steam Platformunda AMD Ryzen Kullanıcılarının Sayısı Artıyor

Steam tarafından yapılan son araştırma AMD’nin Ryzen serisini kullananların sayısında artış olduğunu gösteriyor.
Steam Platformunda AMD Ryzen Kullanıcılarının Sayısı Artıyor

Bilgisayar için işlemci üreten şirketler Intel ve AMD arasındaki rekabet son yıllarda artarak devam ediyor. Geçtiğimiz dönemde Intel’in pazar payı olarak AMD’ye karşı büyük bir üstünlüğü söz konusuydu. Ancak son birkaç yıldır Ryzen serisi işlemciler ile beraber AMD’nin büyük bir atak yaptığına tanık oluyoruz. Yeni nesil işlemciler 7nm fabrikasyon süreci ile geliştiriliyor. Bu da işlemcinin içerisinde daha fazla transistör olmasına dolayısıyla yüksek performans elde edilmesini sağlıyor.

Oyuncuların buluşma noktası dijital platform Steam’in araştırması da Ryzen işlemcilere olan ilginin arttığını gösteriyor. Steam bilgi toplamak adına kullanıcılarının donanımlarını analiz ediyor ve ortaya önemli sonuçlar çıkarıyor. Valve’ın sahibi olduğu oyun mağazası bu yolla bilgisayar üreticilerine yönelik pazar araştırması sunuyor. Hazırlanan son rapor Ryzen işlemcilerin Steam’deki ulaştığı son noktayı gözler önüne serdi.

Ryzen Yükselişini Sürdürüyor

Ryzen Yükselişini Sürdürüyor

Steam belirli zaman aralıkları ile kullanıcılarının sahip olduğu donanımlara yönelik araştırmalar yapıyor. Son araştırma Ryzen serisi işlemcilerin kullanım oranının yüzde 41’e ulaştığını ortaya koydu. Bu oran aynı zamanda Intel’in kullanım oranının yüzde 59 olduğunu gösteriyor. Üstünlük hala Intel’de ancak AMD’nin payının her geçen gün artırdığı ve aradaki farkın azaldığı görülüyor. Intel’in en büyük gücünü ise dizüstü bilgisayar kullanıcılarından aldığını söyleyebiliriz.

Üreticilerin büyük bölümü laptop modellerinde ağırlıklı olarak Intel işlemciler sunmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından biri olan Amazon’da en çok satan ürünleri arasında Ryzen işlemciler başı çekiyor. Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan bir ankette Avrupa’daki kullanıcıların yüzde 60’ı işlemci tercihinin AMD’den yana olacağını söylemişti. Bu yıl içerisinde de AMD ve Intel arasındaki rekabetin artarak devam etmesi bekleniyor.

Rekabet Kızışacak

Rekabet Kızışacak

Intel Comet Lake adını verdiği yeni ürünlerini tanıtacak. AMD tarafında ise Ryzen 4000 serisinin satışa çıkması bekleniyor. Şirketin son dönem satışlarındaki yükseliş hisse senetlerine de yansımış durumda. AMD’nin hisse senetleri 49.53 dolara kadar ulaştı ve bugüne kadar en büyük seviye görülmüş oldu.

Intel ve AMD arasında yaşanan bu rekabet şüphesiz oyunculara olumlu şekilde yansıyacaktır. Özellikle masaüstü bilgisayar rekabetinde bu yıl yeni ürünler fazlasıyla dikkat çekecektir. AMD’nin yüksek performanslı ürünleri Intel’e göre çok daha uygun fiyat ile sunması da şirketin elini fazlasıyla güçlendiriyor. AMD ekran kartı tarafında ise Nvidia ile rekabet ediyor. Şirketin GeForce RTX 2080 Ti modelinden daha güçlü bir ekran kartı üzerinde çalıştığı gündeme gelmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum