Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Steam Pandeminin de Etkisiyle 2020’yi Çok Parlak Geçirdi

Oyun platformu Steam, pandeminin etkisiyle eş zamanlı oyuncu sayısını yüzde 40 oranında artırdı.
Steam Pandeminin de Etkisiyle 2020’yi Çok Parlak Geçirdi

Oyun sektöründe son yıllarda dijital platformların büyük etkisi olduğu görülüyor. İnsanlar bu platformlar aracılığı ile pek çok oyuna ulaşabiliyor ve çevrimiçi olarak oynama imkanı buluyor. Dijital oyun servisleri arasında en yüksek kullanıcı kitlesine sahip platformların başında Steam geliyor. Valve’ın sahibi olduğu mecraya her gün çok sayıda yeni oyun ekleniyor ve kullanıcı sayısı sürekli artıyor. Bu platformun karşısındaki en güçlü rakip ise Epic Games Store olmakta.

Her iki platformda da indirim etkinlikleri düzenleniyor ve oyuncuların ilgisinin çekilmesi amaçlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Steam’de Kış İndirimleri etkinliği başladı. 22 Aralık’ta başlayan etkinlik 5 Ocak 2021 tarihine kadar devam edecek. Bilindiği üzere bu yıl tüm dünya COVID-19 pandemisi etkisi altında kaldı ve insanların büyük bölümü evlerine kapandı.

Ülkelerde alınan kısıtlamalar insanların evlerinde daha fazla vakit geçirmesini, dolayısıyla dijital servislere yönelmesini sağladı. Bu süre içerisinde Steam’deki aktif oyuncu sayısında da önemli değişiklikler dikkat çekti. Eş zamanlı oyuncu sayısında büyük artış yaşandığı görülüyor.

Steam Oyuncu Sayısını Rekor Oranda Artırdı

Steam Oyuncu Sayısını Rekor Oranda Artırdı

Milyonlarca PC oyuncusunun buluşma noktası olan Steam, pandemi dönemindeki yükselişi ile dikkatleri üzerine çekti. Rakamlar Steam’deki eş zamanlı oyuncu sayısının son bir yıl içerisinde yüzde 40 oranında arttığını ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıl en fazla 17.6 milyon eş zamanlı oyuncuyu bir arada gören Steam platformu bu yıl sayıyı 24.8 milyona kadar yükseltti. Yükseliş eğrisine bakıldığında özellikle pandemi döneminde büyük bir artış yaşandığı görülüyor.

Yaz aylarında 20 miyona gerileyen aktif oyuncu sayısı Ekim ve Kasım ayları içerisinde yeniden 24 milyon seviyelerine ulaşmış oldu. Noel dönemlerinde eş zamanlı oyuncu sayısı yıllara göre şu şekilde sıralanıyor:

  • 2014 — 8,3 milyon
  • 2015 — 11,6 milyon
  • 2016 — 13,6 milyon
  • 2017 — 17,9 milyon
  • 2018 — 16,9 milyon
  • 2019 — 17,6 milyon
  • 2020 — 24,8 milyon

Pandemi dönemi boyunca bazı sektörler küçülürken, bazı sektörlerde ise önemli bir büyüme kaydedildi. Oyun sektörü de büyümesi ile dikkat çekiyor. Bu yıl yüzde 20 oranında büyüme kaydedilen oyun pazarında toplam gelirin yıl sonunda 180 milyar dolar seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Bu büyümenin COVID-19 aşılarının yayılması ve pandeminin etkisini azaltması ile beraber yavaşlama eğilimine girmesi bekleniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum