Yatırım yapmaya başla!

Steam’in Mağazası Kullanıcılara Artık Kişisel Önerilerde Bulunacak

Valve’in oyun platformu Steam, kullanıcılara daha iyi deneyim sunmak adına mağazadaki öneri algoritmasını yeniden düzenledi.
Steam’in Mağazası Kullanıcılara Artık Kişisel Önerilerde Bulunacak

İnternetin yaygınlaşması ve oyun dünyasının hızla büyümesi çevrimiçi platformların milyonlarca kullanıcıya ulaşmasına zemin hazırlıyor. Oyunlar artık dijital platformlar üzerinden satışa sunuluyor ve kullanıcılar birbirleri ile iletişime geçme şansına sahip oluyor. Bu alanda pazardaki en büyük paya Valve’in dijital platformu Steam sahip olmakta.

Binlerce oyun ve milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapan platform, sürekli yeni özellikler ile dikkat çekmeye devam ediyor. Şirket geçtiğimiz günlerde üzerine çalıştığı yeni arayüzünü ne zaman yayınlayacağını duyurmuştu. Ancak yapılacak olan değişiklikler bununla sınırlı değil. Dev oyun mağazası kullanıcıların ilgisini çekmek adına daha kişisel önerilerde bulunacak.

Son dönemde özellikle Epic Games’in oyun mağazası ile çeşitli kampanyalar ile öne çıkması Steam’i harekete geçirmiş görünüyor. Fortnite ile büyük sükse yapan Epic Games Store her hafta ücretsiz oyun yayınlıyor ve geliştiricilerden Steam’e göre daha az komisyon talep ediyor. Bu da mağazanın daha cazip bir hal almasına neden oluyor.

Steam Öneri Algoritması Güncellendi

Steam Öneri Algoritması Güncellendi

Valve’in dev oyun platformu Steam’in mağaza bölümünde bir algoritması mevcut. Bu algoritma bugüne kadar piyasadaki en popüler oyunları kullanıcıların karşısına ilk sırada çıkarıyordu. Ancak her kullanıcının ilgi alanı aynı değil. Dolayısıyla pek çok kişi beğenmediği oyunları karşısında görünce geri adım atıyor. Ancak yeni algoritma ile kullanıcıların geçmişi ve alışkanlıkları takip edilecek.

Bu toplanan veriler ışığında kullanıcıların ilgi alanlarına yönelik oyunlar ön sırada çıkarılacak. Dolayısıyla mağaza algoritmasının kişiye özel hizmet vereceğini söyleyebiliriz. Bununla beraber Steam’in para odaklı hareket etmekten ziyade kullanıcı memnuniyetini ön planda tutmak istediği görülüyor.

Dijital oyun servisinin yeni algoritmasının yavaş yavaş dağıtıldığı ve platformun yüzde 5’i üzerinde kullanıma sunmuştu. Ancak Steam Lab tarafından yapılan testlerde kullanıcılardan olumlu yönde geri dönüşler gelmesi sonrası Valve yeni algoritmayı tüm platforma yaymaya başladı.

Yapılan Testler İlginç Sonuçlar Ortaya Koydu

Yapılan Testler İlginç Sonuçlar Ortaya Koydu

Steam Laboratuvarı tarafından yapılan testlerde oyuncuların ilgi alanlarına yönelik oyunlar önerildi. Platformun burada aldığı geri dönüşlerde oyunların gösterim oranında yüzde 75’e varan artış yaşandı. Oyunlara olan ilgide ise yüzde 48 oranında artış yaşandığı ölçüldü. Steam bu rakamları elde etmesi ile beraber yeni algoritmayı platform geneline yaymaya başladı. Uzmanlar son dönemde Epic Games Store’un yaptığı çeşitli kampanyalar aracılığı ile Steam’in dikkatini çektiğini belirtiyor.

Steam’in yeni algoritmasında dikkat çeken bir diğer plan ise oyun geliştiricilerin kendi platformundan gitmesini engellemek yer alıyor. Oyuncuların çok popüler olmayan ancak ilgi alanlarına yönelik oyunlar keşfetmesi, büyük bütçelere sahip olmayan geliştiricilerin daha fazla kazanç elde etmesini sağlayacaktır. Bu da geliştiricilerin mağazadan ürünlerini çekmesinin önüne geçecektir.

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Apple Arcade ve Epic Games Store’un geliştiricilere cazip teklifler ile gittiği biliniyor. Steam ise bu algoritma ile küçük geliştiricilerin ilgisini çekip rakiplerine kaptırmak istemiyor. Steam’in öneri sistemi beklenen etkiyi yaratırsa pek çok kullanıcı yeni oyunlar keşfetmiş olacaktır. Bu da hem platforma hem de geliştiricilere olumlu yansıyacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum