Yatırım yapmaya başla!

Steam’de KDV Uygulaması Başladı: Oyun Fiyatları Artacak mı?

Dünyanın en büyük oyun platformu Steam’de KDV uygulamasına start verildi. Detaylar haberimizde…
Steam’de KDV Uygulaması Başladı: Oyun Fiyatları Artacak mı?

Oyun alım satımı dendiğinde aklımıza ilk gelen platformların başında Steam gelmektedir. Piyasadaki hemen her oyununun orjinal sürümü buradan satın alınabiliyor. Türkiye’de de çok fazla kullanıcısı bulunan Steam’e uzun zamandır konuşulan vergi uygulaması bu haftasonu itibariyle başladı.

Geçtiğimiz günlerde bu uygulamaya ilk olarak Apple ve Google ayak uydurmuştu. Apple, Türkiye’deki mağaza uygulamalarında %18’lik fiyat artışı gerçekleştirmişti. Başlanan uygulamaya göre Steam platformundaki oyunlarda KDV bedeli olacak. Yeni vergi uygulaması oyunlara ne derece yansıyacak henüz netleşmiş değil. Ancak Valve’nin sahibi olduğu Steam platformunda oyunların fiyat açıklamalarına KDV bilgileri eklenmeye başladı.

Oyunların KDV Bilgisi VAT Olarak Görülüyor

Steam’in uygulamaya koyduğu KDV bilgisini satın aldığınız oyunların fiyat açıklamasında görebilirsiniz. Avrupa’da VAT olarak adlandırılan değer aslında oyun üzerinden alınan KDV’yi bizlere gösteriyor.

Oyunlar üzerinde uygulanan KDV bedeli, ülkemizdeki pek çok üründe olduğu gibi %18 olarak ayarlanmış. Vergi uygulaması henüz oyun fiyatlarına yansımış değil. Ancak önümüzdeki günlerde bu bağlamda ne gibi gelişmeler yaşanacak bekleyip göreceğiz.

Bakanlık Düzenleme Yapmıştı

Bir süre önce bakanlığın yaptığı düzenleme ile internet üzerinde hizmet sağlayıcı kurumlara vergi uygulaması getirilmişti. Uygulama ile kurumların merkezi yurt dışında olsa bile verdikleri hizmet üzerinden KDV uygulanması kararlaştırılmıştı.

İlk olarak Apple ve Google’ın uygulamaya başladığı vergi uygulamasına son olarak Steam de ayak uydurmuş oldu. Yapılan düzenleme sonrası internet üzerindeki başka hizmet sağlayıcıların da KDV uygulamasına geçeceğini söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum