Yatırım yapmaya başla!

Steam’de Ortaya Çıkan Güvenlik Açığı Korsanlara Davetiye Çıkarıyor!

Bir güvenlik araştırmacısı Steam üzerinde yaptığı çalışmalarda PC güvenliğini tehlikeye atacak açıklar keşfetti.
Steam’de Ortaya Çıkan Güvenlik Açığı Korsanlara Davetiye Çıkarıyor!

Valve’nin oyun portalı Steam, dünyanın en büyük oyun kütüphanesi olarak milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Counter Strike, PUBG gibi dünyanın en çok oynanan çevrimiçi oyunlara ev sahipliği yapan Steam’de araştırmalar yapan bir güvenlik uzmanı yüksek riske sahip bir güvenlik açığı keşfetti.

Ortaya çıkan açık, adeta bilgisayar korsanlarına davetiye çıkarıyor diyebiliriz. Söz konusu açık ile hackerlar milyonlarca kişinin bilgisayarına rahatlıkla sızıp, uzaktan kullanabiliyorlar. Böylesine önemli bir açığın keşfedilmesi, milyonlarca Steam kullanıcısının tepkisini çekmiş durumda.

Valve Hemen Güncelleme Yayınladı

Steam’de ortaya çıkan güvenlik açığını, siber güvenlikler alanında önemli araştırmalar yapan Tom Court keşfetti. Court Steam’de fark ettiği güvenlik açığıyla ilgili “Steam kütüphanesinde Kullanıcı Datagram Protokol’ünü ihlal eden bir yığın sorun var.” ifadelerine yer verdi.

Videoda göreceğiniz üzere gayet basit bir şekilde bilgisayarlar sızılıp istendiği gibi kontrol edilebiliyor. Araştırmacının bu açığı gözler önüne koymasının ardından, geliştirici şirket Valve, jet hızıyla Steam için yeni bir güncelleme yayınladı ve söz konusu güvenlik açığına tedbir almış oldu.

Güvenlik Açığı 10 Yıl Boyunca Aktifti

Araştırmacı Tmo Court’un tespit ettiği Steam’deki güvenlik açığının ise 10 yıldır mevcut olduğu ortaya çıktı. Steam 10 yıldan fazla zamandır UDP portları üzerinden haberleşme gerçekleştiriyor. Ortaya çıkan güvenlik açığı ise UDP isteği ile karşıdaki kullanıcının bilgisayarına sızma girişimi gerçekleştirmeyi mümkün hale getiriyordu.

Ortaya çıkan güvenlik riski sonrası Valve ise yaptıkları çalışmalar sonrası böyle bir güvenlik açığından etkilenen herhangi bir kullanıcı tespit edemediklerini belirtti. Gün yüzüne çıkan son güvenlik açığı eğer sizi endişelendiriyorsa derhal bilgisayarınızdaki Steam’i güncellemenizde yarar var.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum