Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Steam Kullanıcılarının En Çok Tercih Ettiği Donanımsal Ürünleri Açıkladı

Çevrimiçi oyun platformu Steam, kullanıcılarının en çok kullandığı donanımsal ürünleri duyrdu. Raporda Nvidia, Windows 10 ve Intel’in üstünlüğü göze çarpıyor.
Steam Kullanıcılarının En Çok Tercih Ettiği Donanımsal Ürünleri Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Oyun platformları arasında büyük bir yere sahip olan Steam, milyonlarca kullanıcıya çevrimiçi hizmet veriyor. Dünya genelindeki oyun tutkunlarının birbirleriyle buluşma noktası olan Steam’in yayınladığı raporlar, sektörün geldiği noktaya dair önemli işaretler veriyor. Şirket belirli aralıklarla platformundaki kullanıcılardan edindiği bilgiler çerçevesinde bilgilendirmeler yapıyor.

Valve düzenli aralıklar ile yayınladığı donanım ve yazılım anketi raporunu paylaştı. Raporda kullanıcıların hangi donanımsal ürünlere dair dikkat çeken bilgiler yer alıyor. Yeni oyunların oynanması için yüksek performansa sahip bilgisayarlar gerekiyor. Sektörde pek çok donanımsal parça üreticisi mevcut. Steam’in raporu, en çok hangi ürünlerin kullanıldığına dair fikir veriyor.

Steam’den Donanım Raporu

Steam’den Donanım Raporu

Steam tarafından belirli aralıklarla yayınlanan Donanım ve Yazılım Anketi’’nin sonuncusu yayınlandı. Rapordaki veriler Steam platformuna özgü. Ancak dünyanın en büyük oyun platformu olarak Steam’i düşünecek olursak, verilerin kayda değer olduğunu söyleyebiliriz. Raporda Nvidia, Intel ve Windows 10’un kendi alanlarındaki üstünlükleri göze çarpıyor.

İşletim sistemleri arasında beklendiği üzere Windows 10’un büyük bir egemenliği söz konusu. Oyunlarının büyük bölümünün Windows 10 destekli olması macOS’u epey geriye atmış. Platformdaki kullanıcıların yüzde 96’sı Windows işletim sistemi kullanıyor. Kalan yüzde ise macOS ve Linux kullanıcıları arasında paylaşılıyor.

Nvidia ve Intel’in Büyük Başarısı

Nvidia ve Intel’in Büyük Başarısı

Oyun deneyimi adına kullanıcıların en önemli donanımsal parçalarından birisi hiç kuşkusuz ekran kartları. Sektörde Nvidia ve AMD’nin kıyasıya bir rekabeti söz konusu. Steam’in raporuna göre kullanıcıların yüzde 75’i Nvidia ekran kartı kullanıyor. Yüzde 15’inin se AMD ekran kartına sahip olduğu görülüyor. Oranlara bakıldığında Nvidia’nın rakibi AMD’ye karşı büyük bir hakimiyet kurduğundan söz edebiliriz.

İşlemci alanında da Intel’in AMD’ye karşı bariz bir üstünlüğü söz konusu. Intel’in yüzde 82 ile AMD’nin çok önünde olduğu gözden kaçmıyor. Ortaya çıkan bu veri şüphesiz AMD kullanıcılarını üzecektir. Ancak Intel’in geçmiş yıllardan bu yana elinde tuttuğu potansiyeli görmezden gelmemek lazım.

Rapordaki diğer ayrıntılara göz atacak olursak, en çok kullanılan ekran çözünürlüğü 1920×1080, en yaygın RAM ise 8GB olarak görüyor. Steam tarafından yayınlanan anketin tüm ayrıntılara buradan bakabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu