Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Steam’in Son Araştırması Windows 7 Kullanımının Arttığını Gösteriyor

Oyun platformu Steam, kullanıcıları üzerinde yaptığı araştırmada Windows 7 kullanımının arttığını tespit etti.
Steam’in Son Araştırması Windows 7 Kullanımının Arttığını Gösteriyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Oyun kullanıcılarının başlıca buluşma noktası haline gelen Steam, her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılıyor. Çok sayıda oyunun bir arada olduğu platform yeni özellikler ile donatılmaya devam ediyor. Valve’ın sahibi olduğu oyun servisi geçtiğimiz günlerde uzun bir aradan sonra arayüzünde büyük değişikliklere imza attı. Platform dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor ve Steam buradaki güncel verileri sürekli yeniliyor.

Bu veriler arasında hangi oyunların oynandığı ya da kullanıcıların sahip olduğu donanım ve işletim sistemlerine dair bilgilere yer veriliyor. Ancak yapılan son veri güncellemesi ilginç sonuçlar ortaya koydu. Bilindiği üzere Microsoft’un en yeni işletim sistemi Windows 10 ve şirket sürekli yeni güncellemeler yayınlayarak bu ürününü sürekli geliştiriyor.

Geçmiş yıllarda yaygın olan Windows 7’nin ise Microsoft tarafından 2020 yılı itibariyle fişinin çekileceği biliniyor. Şirket bu işletim sistemine vermekte olduğu güvenlik güncelleştirmelerini sonlandıracak. Steam tarafından yapılan çalışma ise kullanıcıların işletim sistemi tercihine yönelik ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Steam Kullanıcıları Windows 7’ye Kayıyor

Steam Kullanıcıları Windows 7’ye Kayıyor

Steam belirli aralıklar ile platformundaki kullanıcılara yönelik bilgilendirme verileri yayınlıyor. Tahmin edileceği üzere kullanıcıların büyük bölümü Windows 10 işletim sistemi kullanıyor. Ancak son dönemde kullanım oranında yaşanan değişiklikler ilginç veriler ortaya koydu.

GCM Yatırım Banner

Hazırlanan rapora göre pek çok kullanıcının Windows 10’u bırakıp Windows 7’ye geçtiği dikkat çekiyor. Windows 10’un kullanım payı son bir aylık dönemde yüzde 2 oranında azalma gösterirken, Windows 7’nin kullanım oranında yüzde 2.43’lük bir artış göze çarpıyor.

Windows 10 Açık Ara Lider

Windows 10 Açık Ara Lider

Bu değişim Windows 10’un halen açık ara en çok kullanılan işletim sistemi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bugün itibariyle yeni nesil işletim sisteminin Steam’deki payı yüzde 74.23 ve son derece yaygın konumuda. Son yükseliş ile Windows 7’nin Steam’deki payı ise yüzde 18.47 olarak güncellenmiş oldu. Yüzde 20’ye yakın olan bu yüzde ile Steam’deki her 5 kullanıcıdan 1’inin Windows 7 kullanmaya devam ettiği görülüyor.

Microsoft her fırsatta Windows 7 kullanıcılarını yükselte yapmaları konusunda uyarıyor. Daha ‘önceden yapılan açıklamada 14 Ocak 2020 tarihi itibariyle yazılım devi Windows 7’ye verdiği güncelleme desteğini kesmiş olacak. Bu tarihten sonra işletim sistemi her türlü siber saldırı ve güvenlik riskine karşı korumasız durumda olacak diyebiliriz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın