Yatırım yapmaya başla!

Station Wagon Araçların Dünyadaki Son Durumu!

SUV ve crossoverların yerini aldığı station wagon araçların son satış rakamları ve dünyadaki durumları değerlendirildi.
Station Wagon Araçların Dünyadaki Son Durumu!

Çok değil; wagon otomobiller sadece 10 senedir kendi kabuklarına çekildiler. Eskiden geniş hacimli araç mantığında Toyota Land Cruiser, Nissan Patrol, Land Rover gibi SUV modellere gitmek gerekiyordu. Onlarda her zaman ulaşılabilecek düzeyde değildi. Keza şu anda da öyleler. Bol eşyalı tatillerinden vazgeçmeyenlerin adresileri wagon araçlar olmuştur. Son zamanlarda sizde fark etmişsinizdirki, sınıf ismi artık eskisi gibi duyulmuyor.

Neden mi? SUV ve crossoverlar dünyayı ele geçirmiş durumda. Bununla beraber şirketler bazı vagon ve MPV modellerini yüksek duruşlu araç profiline bile çevirdi. Mesela Peugeot’un MPV’den SUV’a dönüşen 3008‘i gibi! Öyle ki bir araştırma yapılsa sedanların bile satış sayılarında azalmalara rastlanabilir. Bloomberg‘in haberine baktığımızda, son beş senede wagon araçlarda beklemediğimiz şeyler olmuş. İşte detaylar…

Station Wagon, son beş yılda satışlarını %29 artırmış.

ABD bazlı rakamlara bakıldığında 2018 senesinde 211.600 adet wagon araç satışı olmuş. 2017 senesine kıyaslandığında 26.000 adet daha eksik olduğu gözüküyor. 2016 yılında ise 219.000 adet olarak kayıtlara geçmiş. İniş çıkışların çok sık olduğu ve insanların yinede SUV tipi araçlara yöneldiği sonucu ortaya çıkıyor.

Firmaların bazıları uzun aile aracı üretimlerini daha az adette yaparken bazıları tamamen bantlardan kaldırdı. Station wagonların en sağlam örneklerini sunmuş olan Volvo bile ABD’de geçen yıl sadece 491 adet V90 satabilmiş!

Rakamlara 2013 yılına göre bakılırsa artış olduğu doğru.

İnsanların tüm gücüyle wagon dışı araçlara yönelmesi bir neslin sonunu da hazırlamış oluyor. 2013 yılında Amerika’da 164.100 adet aile aracı yeni sahipleriyle buluşmuş. Geçtiğimiz birkaç seneyle karşılaştırıldığında da haliyle rakamlar yükselmiş oluyor. Ancak halen daha kamyonet veya SUV araçların inanılmaz gerisinde.

Ford sadece 2018 yılında F-Serisi kamyonetinden 909.330 adet satmış. Realitede değerlendirdiğimizde stationların rakip sınıflarını geçmesi şimdilik imkansız gözüküyor. Merak edilen ise şirketlerin bazılarının en güçlü gösteri araçlarından bazıları station wagon! İleride bu sınıf nasıl şekil alacak izleyelim!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum