Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Starbucks’ın Mağaza Kapatma Kararı ve Satış Büyümesi Tahmini Hisseleri Düşürdü!

ABD’deki 150 mağazasını kapatacağını duyuran ve daha yavaş satış büyümesi öngörüleriyle gündeme gelen Starbucks’ın hisseleri düştü. Detaylar şöyle…
Starbucks’ın Mağaza Kapatma Kararı ve Satış Büyümesi Tahmini Hisseleri Düşürdü!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Irkçılık suçlamaları ile tüm dünyanın eleştiri oklarının hedefi haline gelen, ardından Howard Schultz’un istifa kararı ile sallanan Starbucks, manşetleri süsleyen haberlerden anlaşılacağı üzere zor günler geçiriyor.

Dev kahve zincirinin aldığı son karar da bu durumu açıkça destekliyor. Zira Starbucks, beklenenden daha yavaş satış büyümesi tahminine bağlı olarak verimliliğini yükseltmeyi planladığını, bu nedenle de ABD’deki 150 şubesini kapatacağını açıkladı. Ve söz konusu açıklamalar, doğal olarak Starbucks’ın hisselerini aşağıya çekti.

Her yıl 50 civarında mağazasını performans nedeniyle kapatan Starbucks, 2019’da bu sayıyı 150’ye çıkartacağını duyurdu.

Starbucks 150 Mağaza Kapatacak Açtığı lisanslı mağaza sayısını azaltacağını ve yoğun nüfuslu bölgelerde düşük performans gösteren şubelerini kapatacağını açıklayan Starbucks CEO’su, Salı günü Boston’da katıldığı bir konferansta “şirkete ait bir mağazanın lisanslı bir mağazaya kıyasla çok daha değerli olduğunu biliyoruz” dedi.

2019’da yeni lisanslı mağazasının 100 mağaza kadar azaltacağını belirten Starbucks, bu stratejinin ABD dışındaki pazarlarda değişkenlik göstereceğini söyledi.

Starbucks CEO Kevin Johnson Açıklama Çünkü Johnson, uygun pazarlarda şirket tarafından işletilen mağazalara lisans vermek için fırsatlara açık olacaklarını belirtti. Bunların yanında Starbucks’ın, 2020 yılına kadar hissedarlara hisse geri alımları ve temettü şeklinde yaklaşık 25 milyar dolar vermeyi planladığı kaydedildi.

25 milyar dolarlık rakamın şirketin Kasım’daki beklentisinden 10 milyar dolar yüksek olması dikkat çekti.

Starbucks CEO Kevin Johnson Temettü Ödemeleri DuyurusuAyrıca Starbucks’ın üç aylık temettü ödemelerini % 20 civarında yükselteceği aktarıldı. Neticede; Starbucks’ın üçüncü çeyrek satış tahminini düşürmesi ve mağazalarını kapatacağını açıklaması, şirket hisselerini olumsuz etkiledi.

GCM Yatırım Banner

Son 12 ay içinde % 6 oranında, dünkü açıklamadan sonra yapılan sınırlı işlemlerde de % 5 oranında düşen Starbucks hisseleri, yatırımcıların endişelerine yol açtı. TheStreet de % 20’lik temettü artış notuna rağmen dev kahve zinciriyle ilgili odak noktasının şirketin temel varlıklarında olduğunu öne sürdü. TheStreet’in kurucusu Jim Cramer da Twitter’dan Starbucks’ın beklentisinden çok daha az satışı hak ettiğini iddia etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın