Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Starbucks Hisseleri Güçlü Toparlanırken Sıra Müşterilere Geldi

Starbucks hisseleri tüm zamanların zirvesini kaydettikten sonra yatırımcı gününde müşterileri yeniden kazanmaya çalışacak.
Starbucks Hisseleri Güçlü Toparlanırken Sıra Müşterilere Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Starbucks koronavirüs salgını nedeniyle 2020 satışlarında milyarlarca dolar kaybetti. Ancak yatırımcılar, küresel kahve devinin krizden sonraki yıllarda büyümeyi sağlama planları hakkında bilgi edinmek istiyorlar. Bugün öğleden sonra iki yılda bir yapılan yatırımcı toplantısında müşterilerin nasıl geri kazanılacağına dair planlar paylaşılacak.

Starbucks’ın en büyük iki pazarı olan ABD ve Çin’de satışlar beklenenden hızlı toparlanırken, yeni kısıtlamalar toparlanmayı yavaşlatıyor.
Starbucks ABD Satışları
Kaynak: Starbucks

Kahve devinin 27 Eylül’de sona eren mali dördüncü çeyreğinde ABD’de aynı mağaza satışları sadece %9 düşerken, Çin’de sadece %3 gerilemişti. 2021 mali yılında Starbucks, ABD yemek odalarını Mart ayında sonra eren ikinci mali çeyreğin sonunda tamamen yeniden açılacağını varsayarak, küresel aynı mağaza satışlarında yıllık %18 ila %23 büyüme öngörüyor.

Şirket 2021 mali tahminini yatırımcılarla paylaştı, ancak henüz uzun vadeli görünümüyle ilgili bir güncelleme paylaşmadı. 2018 yılındaki son yatırımcı toplantısında, hisse başına kazancın yıllık olarak en az %10 artmasını ve konsolide gelir büyümesinin uzun vadede %7 – %9 arasında artmasını beklediğini söylemişti. Ancak pandeminin aşırı büyük etkisi, şirketin finansal hedeflerini sunma şeklini değiştirebilir.

Cowen analisti Andrew Charles, “Starbucks, 2022 ve sonrasında daha önce yayınlanan %10 ve üstü uzun vadeli hisse başına kazanç büyümesini tekrar edebilirken, Covid-19’dan etkilenen çeyrekleri alıştırma dalgalanması göz önüne alındığında, şirketin daha uzun vadeli bir hisse başına kazanç hedefi yayınlayarak daha iyi hizmet vereceğini savunuyoruz,” ifadelerini kullandı.

119 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan Starbucks hisseleri, dünkü işlemleri 101,21 dolardan sonlandırdı.
Starbucks Hisseleri 2020 Başından Beri Performans
Grafik: MarketWatch

Covid-19 aşısı haberleriyle yükselen hisseler, açılış öncesi işlemlerde %0,39 oranında yükselişle 101,60 dolardan işlem görüyor. 4 Aralık tarihinde 102,94 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine kaydeden hisselerin yılbaşından bu yana getirisi %15,12 oranında pozitif bölgede yer alıyor. Yıllık bazda ise %16,88 oranında değer kazandı.

GCM Yatırım Banner

Hisselerdeki son yükseliş, bazı analistleri hisse senedinin değerlemesi konusunda temkinli kıldığı görüldü. Ancak Oppenheimer fiyat hedefini yatırımcı gününden önce 112 dolara yükseltti. Bu da mevcut seviyesinden yaklaşık %11 oranında kazanca işaret ediyor.

Analistler yatırımcı gününde açıklanmasını beklediği soruları dile getirdiler. Örneğin; yönetimin önümüzdeki yıllarda birim büyümesini hızlandırma planlarının nasıl olacağı konusunda daha fazla detayın verilip verilmeyeceği bekleniyor. Aynı zamanda şirketi kurtarma planının bir parçası olarak dijital yeteneklere ağırlık verilebileceği ve sadakat programının daha cazip hale getirilebileceği de tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın