Yatırım yapmaya başla!

Starbucks Game of Thrones’un Bardak Gafından Tahmini 2.3 Milyar $ Kazandı

Game of Thrones dizisinin son bölümünde görülen kahve bardağı, son birkaç gün içinde Starbucks’a tahmini 2.3 milyar dolarlık ücretsiz reklam kazandırdı. İşte detaylar;
Starbucks Game of Thrones’un Bardak Gafından Tahmini 2.3 Milyar $ Kazandı

Game of Thrones dizisinin son bölümünde görülen ve sosyal medyanın da etkisiyle bir anda tüm dünyanın dikkatini çeken kahve bardağı, son birkaç gün içinde Starbucks’a tahmini 2.3 milyar dolarlık ücretsiz reklam kazandırdı. Kaldı ki olayın yankı bulmasının ardından Daenerys Targaryen’ın önünde duran bardağın, bir Starbucks bardağı dahi olmadığı anlaşıldı.

Pazar günü yayınlanan bölümden kısa süre sonra viral olan bardağın yayılmasının ardından HBO hatayı esprili bir dille ele almış, Starbucks da fırsatı kullanarak; “Doğruyu söylemek gerekirse Ejderha İçeceği istememesine şaşırdık” ifadeleriyle paylaşım yapmıştı.

Bu noktada pazarlama şirketi Hollywood Branded’ın CEO’su Stacy Jones, konuşmaların tahmini değerinin 2.3 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirtti.

Starbucks Game of Thrones’un Bardak Tahmini 2.3 Milyar Dolar Kazandı Critical Mention verilerine atıfta bulunan Stacy Jones, Starbucks ve Game of Thrones’tan dünya çapında online, televizyonda ve radyolarda 10.627 kez bahsedildiğini söyledi. Bunun Starbucks için hayatta bir kez rastlanabilecek bir fırsat olduğunu söyleyen Jones, gerçekte bunun buzdağının yalnızca görünen kısmı olduğunu da vurguladı. Ayrı olarak sosyal medya analitiği ve izleme platformu Talkwalker da 48 saat içinde hem Starbucks hem de Game of Thrones’tan Twitter’da, sosyal forumlarda, bloglarda ve haber sitelerinde 193 binden fazla kez bahsedildiğini açıkladı.

Hill Impact CEO’su Dan Hill da Starbucks’ın durumdan ne kadar ücretsiz reklam kazandığını söylemenin imkansız olduğunu belirterek şöyle devam etti:

Starbucks Game of Thrones’un Bardak Gafından Ne Kadar Kazandığını Söylemek Zor “Ama bu ürün yerleştirmeden tamamen farklı bir kategoriye giriyor çünkü kazayla oldu ve bu da onu daha değerli kılıyor. Daha da fazlası bu bir meme olarak yaşayacağı için bunun kazandırmaya devam edecek bir hediye olduğunu söyleyebilirsin.” Zira pek çok insanın bardağı Starbucks’la ilişkilendirmesi de kahve markasının gücünü kanıtladı.

Pazarlama ve reklam şirketi Essence’de içerik ve yenilik direktörü Charell Star da bu durumu; “Starbucks, kahve ile neredeyse eşanlamlı hale geldi, bu yüzden izleyicilerin ekrandaki kupanın kendilerininkilerden biri olduğunu varsaymaları anlaşılabilir” ifadeleriyle anlattı. Ne var ki Hill, olayın viral yapısının Starbucks’ın marka gücünden ziyade HBO’nun hatasına işaret etmekle daha alakalı olduğu görüşünü savundu.

Wavemaker’dan Noah Mallin ise bardağın çok fazla dikkat çektiğini çünkü Game of Thrones’un setine uymadığını söyledi. Geleneksel olarak ürün yerleştirme gösterildiği programın karakterine ya da setine uygun olurdu ve Mallin’e göre bu kasıtlı olsaydı bardak standart bir ürün yerleştirme olarak kabul edilirdi. Mallin ayrıca yüksek reytingleri ve dizinin kültürel önemi nedeniyle, bu gösterideki bir ürün yerleştirmenin altı haneli rakamlara mal olabileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum