Yatırım yapmaya başla!

Starbucks Çin’de Online Satışlarını Artırmak için Alibaba’yla Ortaklık Yapıyor!

ABD’li dev kahve zinciri Starbucks’ın Çin’de kahve satmak için Alibaba’yla ortaklık yaptığı belirtildi. Detaylar aşağıda;
Starbucks Çin’de Online Satışlarını Artırmak için Alibaba’yla Ortaklık Yapıyor!

ABD’li dev kahve zinciri Starbucks’un Çin’de satış yapmak için teknoloji devi Alibaba’yla ortaklık yaptığı belirtildi. Wall Street Journal’ın kaynakların verdiği bilgiler ışığındaki haberine göre; Starbucks’ın Çinli müşterilere kahve ve atıştırmalıklar sunmak için Alibaba’nın satın aldığı Ele.me ile birlikte çalışacağı belirtildi.

Anlaşmanın bu hafta resmi olarak duyurulacağı kaydedilirken Starbucks’ın Çin pazarı için yaptığı bu hamle dikkat çekti. Keza kahve zincirinin Çin pazarına ne kadar önem verdiği herkes tarafından bilinen Starbucks, geçtiğimiz yılın sonunda dünyanın en büyük Starbucks şubesini Şangay’da açmıştı.

WSJ’nin Pazartesi günkü haberinde Starbucks’ın Çin’de kahve ve atıştırmalıklar satmak için Alibaba’nın gıda dağıtım ünitesi Ele.me’yle anlaştığı yazıldı.

Starbucks Alibaba’yla Ortaklık Yapıyor!Anlaşmanın bu hafta resmi olarak açıklanacağı iddia edilirken WSJ haberi konuyla ilgili iki yakın kaynaktan aldığı bilgilere dayanarak yaptığını belirtti. Ayrıca Ele.me’nin teslimat işine bu sonbaharda başlayacağı, şirketin Çin’de düşen satışları yükseltmek istediği kaydedildi.

Öte yandan Starbucks konuya ilişkin sorulara yanıt vermezken Alibaba ortaklık hakkındaki soruları ucu açık bir şekilde cevapladı.

Starbucks Alibaba’yla Ortaklık Yapacağı İddialarıBuna göre Alibaba sözcüsü; “Alibaba ve Starbucks, Çin’de uzun vadeli ortaklığımızı geliştirmek için sürekli yeni yollar aramakta, bu noktada söyleyecek başka bir şeyimiz yok” ifadesini kullandı. İlaveten; Starbucks’ın geçtiğimiz hafta açıkladığı bilanço da şirketin Çin’de yeni bir ortaklık peşinde olabileceğiyle ilgili fikir verdi.

Çünkü Starbucks geçtiğimiz çeyrekte Çin’de en büyük büyümelerinden birini kaydetmesine rağmen ülkedeki mağaza satışlarının düştüğünü bildirmişti.

Starbucks Çin'de Düşen Satışları Canlandırmak İstiyor Bilanço toplantısında Starbucks’ın mağaza satışlarını daha yüksek bir noktaya taşımak amacıyla 2019 mali yılında başlayarak Pekin ve Şangay’da yeni teslimat seçeneklerini test etmeye başlayacağı dile getirilmişti. Starbucks Çin CEO’su Belinda Wong; “buradaki işimizi genişletirken, yeni teslimat hizmetimizin Çin’deki müşterilerimizin yüksek standartlarına uygun olacağını umuyoruz” demişti.

Tüm bunların ötesinde; Starbucks’ın başkanlık görevinden ayrılan Howard Schultz da Alibaba’yla potansiyel bir ortaklık olabileceğine işaret etmişti.

Howard Schultz Starbucks'ın Alibaba'yla Ortaklık Yapabileceğini SöylemiştiDaha açık söylemek gerekirse Howard Schultz bu ayın başında yaptığı bir açıklamada; Alibaba’nın Çin’deki online satışları artırmaya yardımcı olabileceğini ima etmişti. Sonuçta; Starbucks ülkedeki yerel şirketlerin rekabetiyle mücadele etmeye çalışıyor.

Hatta son dönemde yatırımcılardan 200 milyon dolar toplayan yerel startup şirketi Luckin Coffee, en güçlü rakiplerden bir tanesi. Luckin Coffee, uygulaması aracılığıyla müşterilere online kahve satışı yapıyor ve yarım saatten uzun süren teslimatlardan ücret alınmıyor. Starbucks’un 3300 mağazasına kıyasla, Luckin Coffee’nin 660 satış noktası olsa da girişim hızla popüler hale geliyor. ABD’li kahve zinciri de bu durumla başa çıkabilmek için elini güçlendirmeye çalışıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum