Yatırım yapmaya başla!

Starbucks CEO’su: “Alibaba İşbirliğimiz Ülkedeki Varlığımızı Güçlendirecek”

Starbucks CEO’su Kevin Johnson, Çinli teknoloji devi Alibaba’yla ortaklık yaptığını duyurdu. Detaylar haberimizde;
Starbucks CEO’su: “Alibaba İşbirliğimiz Ülkedeki Varlığımızı Güçlendirecek”

ABD’li kahve zincirinin Çin satışlarını artırmak için Alibaba’yla ortaklık yapacağı yönündeki iddiaları birkaç gün önce duymuştuk. Bu noktada Starbucks CEO’su Kevin Johnson’ın yaptığı yeni açıklamalar, iddiaların doğru çıktığını ve iki şirketin birlikte çalışmak için imza attığını gösterdi.

Buna göre Kevin Johnson, Mad Money’nin ünlü sunucusu Jim Cramer’a yeni stratejinin işleri için inanılmaz bir hızlandırıcı olacağını söyledi. Starbucks’ın CEO’su ve Başkanı olarak görev yapan Johnson, söz konusu açıklamasında ayrıca ortaklığın zincirin Çin’deki işlerinin dijital ve fiziksel varlığını güçlendireceğini vurguladı.

Ayrıcalıklı anlaşmaya göre Starbucks’ın Alibaba’nın tüm özelliklerinden faydalanacağı, buna Ele.me ile Hema’nın da dahil olduğu kaydedildi.

Alibaba ile Starbucks Arasında Stratejik Ortaklık Çünkü Alibaba’nın birkaç ay önce satın aldığı gıda dağıtım girişimi Ele.me ile kasiyersiz mağazaları benimseyen ilk süpermarket zincirlerinden Hema’nın Starbucks’ın Çin’deki varlığı için büyük önem arz ettiği söylendi. Kevin Johnson da bu durumu vurgulayarak; “Sanal bir Starbucks mağazasını tüm Alibaba Group mülklerine entegre edeceğiz” ifadesini kullandı.

Bunun Alipay, Taobao, Tmall ya da Hema kullanan bir müşterinin uygulamalara entegre edilmiş bir Starbucks sanal mağazasına erişebilmesi anlamına geldiğini belirtti.

Starbucks Alibaba Sayesinde Milyonlarca Kullanıcıya Ulaşacak Kevin Johnson Starbucks’ın Alibaba’yla ortaklığının ABD’li kahve zincirini ne kadar kalkındırabileceğini ise; “yani bu uygulamalar aracılığıyla Starbucks’a erişebilecek aktif müşteri sayısı 500 milyon ve daha fazla müşteriyi geçecektir” sözleriyle açıkladı. Öte yandan; Alibaba’nın satın aldığı Ele.me’nin de bu yıl sonuna kadar Pekin ve Şangay’da 150 mağaza açacağı, ardından teslimatı 30 şehirde 2000 mağazaya genişleteceği kaydedildi.

İlaveten; Starbucks’ın önümüzdeki birkaç yıl içinde Hema’nın küçük ölçekli süpermarketleri içine yakın mesafe teslimatlar için 600 adet kahve dağıtım mutfağı açacağı dile getirildi.

Starbucks CEO’su Alibaba Ortaklığını Resmen Duyurdu Ortaklığı; “modern perakende etrafında dönüştürücü bir stratejik ortaklık” şeklinde tanımlayan Kevin Johnson, Alibaba’nın üst düzey teknoloji yeteneklerinin ve Starbucks’ın perakende gücünün kombinasyonunun kahve zinciri için bir hızlandırıcı olacağının üzerini çizdi.

Tabii, bu ortaklığın arkasında Starbucks’ın son çeyrek bilançosu vardı. Çünkü Çin’in kalabalık pazarını elinden bırakmak istemeyen Starbucks’ın mağaza satışları % 2 oranında düşmüştü. Gelir artmasına rağmen satışlardaki düşüş kahve zincirini endişelendirmiş, kahve tüketiminin son 4 yılda neredeyse ikiye katladığı pazarda gücünü artırmak için yeni yollar aramıştı. İşte tam da bu noktada; ana kıtanın yerel teknoloji devi Alibaba’nın ortaklığı Starbucks’ın yüzünü güldürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum