Yatırım yapmaya başla!

Star Rafineri Türkiye’nin İlk Özel Endüstri Bölgesi İlan Edildi

İzmir Aliağa'da 18 Ekim tarihinde açılan Star Rafineri, Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesi oldu. İşte Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan önemli açıklamalar:
Star Rafineri Türkiye’nin İlk Özel Endüstri Bölgesi İlan Edildi

Bünyesinde 20 fabrika barındıran, yapımı 7 yıl süren ve ülkemizde özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olma özelliğine sahip olan Star Rafineri, 18 Ekim tarihinde açıldı. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi’nin (SOCAR) Türkiye yatırımları içinde önemli bir paya sahip olan Star Rafineri, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile mevkidaşı İlham Aliyev’in katılımı ile hizmete başladı.

Star Rafineri, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Türkiye’nin ilk özel endüstri bölgesi ilan edildi.

Star Rafineri Endüstri Bölgesi Oldu

Bu şekilde şirketin önümüzdeki dönemde 2 milyar doları bulması beklenen yeni yatırımları, hızla ve bürokratik engellere takılmadan gerçekleştirebileceği öğrenildi. Endüstri Bölgesi olduğu için mevcut ve yeni yatırımların tüm süreçleri ve izinleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından takip edilecek.

Yatırımcı dostu endüstri bölgeleri, ilgili kurumların görüşleri alındıktan sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının teklifiyle Cumhurbaşkanı tarafından ilan ediliyor. Bu sayede de yatırımcılara özellikle bürokrasinin azaltılması anlamında birçok avantaj sağlanıyor. Konu hakkında önemli bilgiler önemli açıklamalarda bulunan Bakan Mustafa Varank, “ülkemizde tek noktaya yapılan en büyük reel sektör yatırımı olan Star Rafineri ile cari açığın önemli kalemlerini oluşturan dizel, jet yakıtı, nafta, LPG ve petro kok gibi petrol ürünleri ülkemizde daha fazla üretilecek. Böylece dış ticaret açığımız yıllık 1,5 milyar dolar azalacak,” dedi.

Varank, petro kimya yatırımlarının; yüksek katma değerli üretim, istihdam olanakları ve ödemeler dengesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Mustafa Varank Petro Kimya Yatırımları Önemli

Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin ekonomisinin küresel değer zincirlerine katılacağını söyleyen Varank, Socar Grubu ile uluslararası oyuncularla kurulan işbirliklerinin derinleşmesini beklediklerini de açıkladı.

Endüstri bölgesi olmanın yatırımcılara birçok yönden avantaj sağladığı biliniyor. Örneğin; projesine göre bölgenin yatırımlara hazır hale gelmesi için gereken altyapıya ilişkin masraflar Bakanlık tarafından karşılanıyor. Bu olanak, yönetici şirket tarafından yönetilen karma/ihtisas endsütri bölgelerine sağlanan bir avantajdır.

Bakanlık tarafından özel mülkiyete konu alanlar kamulaştırılabilir ve projesine göre masrafları Bakanlık tarafından sağlanabilir.

Endüstri Bölgesi Kamulaştırma Avantajı

Endüstri bölgesi olmanın bir diğer avantajı ise halihazırda harita, jeolojik-jeoteknik etüt raporu, imar ve parselasyon planları, altyapı ve üstyapı projeleri, Bakanlık tarafından onaylanmasıdır. Ayrıca bu işlemlerden herhangi bir bedel de alınmamaktadır. Aynı zamanda yapı ruhsatı, yapı kullanma izni, işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı Bakanlık tarafından verilmektedir. Bu izin ve ruhsatlar için de herhangi bir harç alınmamaktadır.

Avantajlardan bir diğeri; yatırım için gerekli “ÇED Gerekli Değildir” veya “ÇED Olumlu” kararının en geç 2 ayda verilmesidir.

Endüstri Bölgesi ÇED Raporu Avantajı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen onay ve izinler ile ÇED izni dışındaki yatırımın tamamlanıp tesisin üretime geçebilmesi için alınması gereken diğer izin, onay ve ruhsatlar ilgili kurumlar tarafından 15 günde verilmektedir. Hazine arazileri üzerinde 49 yıllığına irtifak hakkı veya kullanma izni bulunmaktadır. Bölge içinde yer alan bütün binalar emlak vergisinden muaf tutulmaktadır. Bunun gibi daha birçok avantaj sunan endüstri bölgeleri, hem ülke ekonomisi hem de yatırımların artırılması konusunda önemli konulardan birisidir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum