Yatırım yapmaya başla!

Bünyesinde 20 Fabrika Barındıran Star Rafineri için Açılış Tarihi Belirlendi

Ülkemizde özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olma özelliğine sahip Star Rafineri'nin 7 yıllık yapım sürecinin ardından açılış hazırlıkları başladı. İşte detaylar;
Bünyesinde 20 Fabrika Barındıran Star Rafineri için Açılış Tarihi Belirlendi

Türkiye’nin dış ticaret açığını tek başına azaltması beklenen Star Rafineri, Türkiye’de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olma özelliğine sahip ve bünyesinde 20 fabrika barındıracak. Dış ticaret açığını yıllık en az 1,5 milyar dolar azaltması bekleniyor. Yapımı 7 yıl süren Star Rafineri, yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip olacak.

19 Ekim’de düzenlenecek törenle hizmete açılması beklenen Star Rafineri’nin inşasına 2011 yılında başlandı.

İnşaata 2011'de Başlandı

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi – SOCAR’ın Türkiye yatırımları içinde önemli bir paya sahip olan Star rafineri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımının öngörüldüğü törenle hizmete açılacak. İzmir’in Aliağa ilçesindeki PETKİM kampüsü yanında 2011 yılında inşaatına başlanan rafineri, 2 bin 860 dönüme yayılan 3 iskele ve 20 üretim tesisiyle bir organize sanayi bölgesiyle aynı büyüklüğe sahip olacak.

Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasiteli tesiste 250 bin ton ağırlıkta ve 20 Eyfel Kulesi yapacak kadar çelik ile inşa edildi.

20 Eyfel Kulesi Yapılacak Kadar Çelik

Coğrafi yapı nedeniyle 3 teras üzerine kurulan tesisin yapımında 17 milyon metreküplük hafriyat çalışması, 250 bin ton çelik, 400 bin metreküp ile küçük bir kasaba kuracak kadar beton ve Türkiye’yi 4 kez dolaşacak uzunlukta kablo kullanıldı. Yapım süreci, Türkiye’de elleçlenen yani gümrük gözetimi altındaki eşyanın asli niteliklerini değiştirmeden yeri değiştirilen en büyük yükün transferine sahne oldu. Tesis için 1200 tonluk tek parçalı reaktör, 2000 tonluk vinç marifetiyle toplam 2 ayda monte edilerek devreye alındı.

Aynı zamanda Türkiye’de ilk kez rafineri petrokimya entegrasyonunu kuran tesis, toplam yaklaşık 6,3 milyar dolara mal oldu.

6,3 Milyar Dolarlık Tesis

İnşaatın ortalama günlük 10 bin işçinin çalıştığı tesiste geçen yıl Kasım ayında bu rakam 19 bin 500’e yükseldi. Rafineri açıldığında ise doğrudan 1100 kişinin istihdam edileceği tahmin ediliyor. SOCAR Türkiye’nin iştiraki olan Star Rafineri’nin Genel Müdürü Mesut İlter AA muhabirine konuştu ve SOCAR’ın Türkiye için öngördüğü 19,5 milyar dolarlık yatırım planının önemli bir parçası olacağını belirtti.

Deneme ve testleri devam eden rafinerinin Ocak ayı itibarıyla 10 milyon tonluk kapasiteye çıkacağı da bilgiler arasında yer aldı.

10 Milyon Tonluk Kapasite

İlter, PETKİM’in önde gelen hammaddeleri olan NAFTA, reformat ve karışım ksilen ihtiyacının tamamını karşılayacağı bilgilerini aktardı. Aynı zamanda Star Rafineri’nin petrokimya hammaddesinin yanında ülke için stratejik öneme sahip dizel, jet yakıtı ve LPG gibi ürünlerle de ekonomiye önemli ölçüde destek olacağını anlattı.

İlter, “Türkiye’de dizel tüketimi her sene yüzde 7 – 8 artıyor. Geçen yıl 10,5 milyon tonluk bir üretim oldu ancak tüketim 24 milyon ton civarına ulaştı. Bunun 13 milyon tonu ithalatla karşılandı. Yani geçen yıl tükettiğimiz dizelin yüzde 56’sını ithal etmişiz. Star Rafineri, 5 milyon tonluk dizel üretim kabiliyetiyle ithalat oranını yüzde 40’lar altına düşürecek,” dedi.

Jet yakıtın ise İstanbul Yeni Havalimanı ve turizm sektöründeki büyüme ile birlikte tüketimin hızla artacağı öngörülüyor.

Jet Yakıtı için Avantaj

Rafinerinin 1,6 milyon tonluk üretimiyle Türkiye’nin tüm jet yakıtı ihtiyacını karşılayabileceği söyleniyor. Ülkemizin yıllık 3,7 milyon ton LPG tüketimi var ve bunun da yüzde 80’inin ithal edildiği biliniyor. Star rafineri ile ithalat oranı yüzde 70’e gerileyebilecek. Yan ürünlerden olann petrol kokta ise yıllık 700 bin tonluk kapasite çimento sektörünün ihtiyacı için yapılan ithalat da azalacak. Tüm bu faktörlere bağlı olarak dış ticaret açığında yıllık yaklaşık 1,5 milyon dolarlık azalma olacağı tahmin ediliyor.

Star Rafineri’nin 6 – 8 milyar dolarlık bir ticaret hacmi oluşturacağını söyleyen İlter, Avrupa’nın en modern tesisi olduğuna da işaret etti.

Avrupa'nın En Modern Tesisi

Tesiste ham petrolün siyah ürün elde etmeden doğrudan yüksek katma değerli ürünlere dönüştürüleceğini de belirten İlter, bu özelliği ile Avrupa’da 3 rafineriden biri olduğunu kaydetti. İlter, “Azerbaycan’ın Türkiye ile kardeşliğine verdiği önemin bir göstergesi ve dışarıya karşı da bu açıdan verilmiş önemli bir mesaj olacak. Yatırımların azaldığı bir dönemde devreye alınan bu yatırım SOCAR’ın ve Azerbaycan’ın Türkiye ekonomisine olan güvenini de gösteriyor,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum