Yatırım yapmaya başla!

Stanford Uzmanının Yorumu ve Trump’ın Çin için Olası Ticaret Anlaşması Talimatı Ateşkese İşaret Etti!

Stanford uzmanı; aylardır devam eden ABD – Çin gerilimi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde;
Stanford Uzmanının Yorumu ve Trump’ın Çin için Olası Ticaret Anlaşması Talimatı Ateşkese İşaret Etti!

Trump’ın Pekin konusundaki şikayetlerini hızlandırmasına ve Çin ithalatına yönelik yeni ek vergi tehditlerinde bulunmasına rağmen asıl isteğinin Çin’le ticaret anlaşması yapmak olduğu söylendi. Stanford Üniversitesi’ne bağlı düşünce kuruluşu Hoover Institution’ın araştırma görevlisi Lanhee Chen, Trump’ın Perşembe günkü Twitter paylaşımının bunun kanıtı olduğunu dile getirdi.

Keza Trump dünkü paylaşımında; Çin mevkidaşı Xi Jinping ile uzun ve çok güzel bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini belirtmiş, ticaret başta gelmek üzere pek çok farklı konuda konuştuklarını kaydetmişti. İkili görüşmelerinin, Arjantin’deki G20 Zirvesi öncesinde gayet iyi ilerlediğini söyleyen Trump, işte bu açıklamalarıyla savaşı bitirebileceğinin sinyallerini vermişti.

Hoover Institution araştırma görevlisi Lanhee Chen de söz konusu açıklamaların Trump’ın Çin’le anlaşmak istediğini gösteren pek çok işaretten bir tanesi olduğunu vurguladı.

Trump Twitter'dan Jinping'le İyi ve Uzun Bir Görüşme Yaptıklarını Söyledi CNBC’ye konuşan Chen, Trump’ın önünde sonunda Çin’le anlaşmaya varmak istediğini düşündüğünü açıklayarak ABD Başkanı’nın Twitter paylaşımının dışında Beyaz Saray’ın da olumlu tavır aldığını bildirdi. Hoover Institution’un yanında Stanford Üniversitesi’nde iç politika çalışmalarında direktörlük yapan Chen; “bence onlar ilerlemek ve diğerlerine ‘bakın, biz çok küçük de olsa bir anlaşmaya vardık, bunu Çin – ABD ticaret meselelerinde çözüme varmak içim bir katalizör olarak kullanın’ demek için yol arıyorlar” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Chen’in verdiği demeçten yalnızca birkaç saat sonra Trump’ın yetkililerden potansiyel bir anlaşmanın şartlarını hazırlamalarını istediği rapor edildi.

Trump Olası Bir Ticaret Anlaşması için Talimat Verdi Bloomberg’in konuyla ilgili yakın kaynaklardan aldığı bilgilere dayandırdığı haberinde, Trump’ın üst düzey yetkililerden olası bir ticaret anlaşmasının şartlarını hazırlamaları için talimat verdiği yazıldı. Aylardır misilleme vergilerle birlikte gerilimi giderek artan ticaret savaşlarında ateşkes istediği söylenen Trump’ın kabinedeki kilit bakanlara potansiyel anlaşma taslağı hazırlamaları çin talimat verdiği yönündeki haberle, haliyle gündemde yankı uyandırdı.

Stanford azmanı Chen de işte bu haberlerden kısa süre önce yaptığı açıklamada; Çin ile ticaret savaşının ABD üzerinde gelecek yıl gerçekleşecek en büyük direnç olduğunu söyledi.

Stanford Üniversitesi Uzmanı Trump'ın Çin'le Anlaşma Yapması Yakın Trump’ın gerçek bir eylem döngüsüne girdiğinin farkına vardığını vurgulayan Chen, önümüzdeki birkaç ay boyunca ticari gerilimlerin azaltılacağını öngörü. Jeopolitik danışmanlık şirketi Eurasia Group da Cuma günü yayınladığı bir notta, Trump’ın Perşembe günkü pozitif yorumuna rağmen ikili ticaret çatışmasındaki büyük engellerin mevcudiyetini koruduğunu aktardı.

Eurasia analistleri; anahtar konulardaki fikir ayrılıkların devam ettiğini ve Trump’ın zayıf bir anlaşma yapmak için yeterli politik baskı altında olmadığını belirtti. “Xi Jinping, Trump’ın bir anlaşma konusunda daha ciddi olduğunu düşünebilir ve Pekin’e daha cüretkar tekliflerde bulunması için talimat verebilir” diyen analistler, kritik gözlem noktasının Trump’ın kabinesini Çin’le doğrudan bağlantı kurmaya yönlendirip yönlendirmeyeceği olacağını ifade etti.

Son olarak da notta şu sözlere yer verildi: “Geçtiğimiz yıldan bu yanaki ABD – Çin görüşmelerinde sık sık olduğu gibi Trump, Xi’den gelen ılıman görüşlere cevap veriyor olabilir fakat Trump, ticaret danışmanları tarafından ABD’nin daha çok baskı uygulaması durumunda daha iyi bir anlaşma yapabileceğine ikna edildiğinde hızlıca fikir değiştirebilir.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum