Yatırım yapmaya başla!

Standard & Poor’s Türk Bankalarına Yönelik Kredibilite Endişesinin Arttığını Belirtti

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türk bankalarının piyasa türbülansına ve kur oynaklığına karşı kırılganlığının arttığını, kısa vadeli borçlarını çevirmede güçlük çekeceğini bildirdi.
Standard & Poor’s  Türk Bankalarına Yönelik Kredibilite Endişesinin Arttığını Belirtti

Son haftalarda petrol fiyatlarındaki artış, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın hem rezerv sorunu hem de enflasyon raporunda “ek sıkılaşma” ifadesini çıkarması Türk lirasının dolar karşısındaki gücünü iyice zayıflattı. Bunlara ilaveten ABD ile yaşanan S-400 füzelerine yönelik sorun ve yurt içinde İstanbul seçimlerinin yarattığı siyasi endişe de liranın kayıplarının artmasına sebep oldu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), son haftalarda yaşanan bu gelişmelerin piyasa oynaklığını artırarak bankaları etkilediğini ve Türk finansal sisteminin kredibilitesine yönelik endişenin arttığını bildirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P tarafından yayımlanan raporda, Türk bankalarının kurdaki değer kayıplarına karşı oldukça kırılgan olduğunu belirtti.

Bu gelişmelerin yatırımcıları tedirgin ettiği, TL’de devam eden kayıpların en önemli etkenlerinden birisinin siyasi nedenler olduğu aktarıldı. Türk ekonomisinin kırılganlıkları düzeltmek için siyasi adımlarının sınırlı kalmasının da bu düşüşü hızlandırdığı yazıldı.

Kurum analistleri tarafından yapılan değerlendirmede, Türk bankalarının kurdaki değer kaybına ve piyasa türbülansına karşı oldukça kırılgan olduğu, buna neden olan faktörler arasında ise; bankaların dış fonlamaya bağımlılıkları, toplam finansman içerisinde kısa vadenin payının çok büyük olması ve yüksek dolarizasyon gösterildi.

Söz konusu kırılganlığın yarattığı güven eksikliği ile Türk bankalarının kısa vadeli borçlarını tam olarak çeviremeyecekleri bildirildi.

Türkiye finansal sistemini oluşturan bankaların yönetilebilir fiyatlarla sermaye piyasalarına erişim kapasitelerini sınırlamaya devam ettiği, gelecek birkaç çeyrekte kısa vadeli borçlarını çevirmeden güçlük çekecekleri öngörüldü.

Hükümetin kamu bankalarına 28 milyar lira sermaye sağlaması, inşaat ve enerji sektörlerindeki sorunlu kredilere yönelik tedbirleri hatırlatan kurum raporunda, 10 Nisan’da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan reform paketinde birçok detayın hala net bir şekilde ortada olmadığı ifade edildi. Yapısal dönüşüm raporunda büyük bir uygulama riski görüldüğü ve piyasayı ikna etmek için yeterli olmadığı kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum