Yatırım yapmaya başla!

Standard Chartered, Yükselen ABD Resesyonu Riskine Karşı Altın Tavsiyesi Verdi

Standard Chartered, olası bir ABD resesyonunun tarife savaşı ortasında en büyük endişe olduğunu söyleyerek müşterilerine altın tavsiyesi verdi.
Standard Chartered, Yükselen ABD Resesyonu Riskine Karşı Altın Tavsiyesi Verdi

Standard Chartered Private Bank’ta bir stratejist, Washington ve Pekin, uzun süren ticaret mücadelesinde gerilimi yükseltmeye devam ederken ABD’deki bir durgunluk potansiyelinin şu anda en büyük endişe olduğunu söyledi.

Bankanın hisse senedi stratejisi başkanı olan Clive McDonnell, önümüzdeki 12 ay içinde ABD’de resesyon olasılığının yüzde 25’ten yüzde 40 kadar yükseldiğini bildirdi.

Sonuçta gerilim Çin’in 75 milyar dolarlık ABD ürününe ek tarife kararıyla yükselmiş, Başkan Donald Trump da cevap vermekte geç kalmamıştı.

Standard Chartered, ABD Çin GerilimÇin’e yönelik gümrük vergilerini yüzde 5 artırdıklarını açıklayan Trump, bunun yanında Başkan Xi Jinping’i düşman sözleriyle nitelendirmişti. ABD’li şirketlere yönelik Çin’e alternatif bakın direktifti ile de piyasaları alt üst eden Donald Trump’ın açıklamaları, Çin tarafından sert karşılanmıştı. Daha önce de benzer söylemlerde bulunan Çin, ABD’nin yanlış ticaret eylemlerini durdurması ya da sonuçlarıyla yüzleşmesi gerektiğini belirterek uyarıda bulunmuştu.

Gelişmeler üzerine görüş bildiren Standard Chartered stratejisti; “tarifeler açısından tüm bu eylemlerin toplam etkisi, ABD’nin resesyona girme riskini kesinlikle artırıyor” dedi.

Standard Chartered, ABD Çin Gerilimleri Resesyon Riski Artırıyorİlaveten yaşananların ardından bunun artık piyasalar için gerçek bir endişe olduğunu da dile getirdi. Artan belirsizlik ortasında Clive McDonnell, müşterilerine paralarını altına yatırmayı düşünmeleri gerektiğini tavsiye ettiğini de aktardı. “Altın yıllardır kaçtığımız, sakındığımız bir varlık sınıfıydı. Ama geçen ay, artan endişeyi artan belirsizliği yansıtmak için altını tercih edilen bir duruma yükselttik” ifadeleriyle açıklama yaptı.

Ağustos ayında daha önce ons başına 1.500 dolar sınırını geçen spot altın, en son 1.539 dolar seviyelerinde işlem gördü. Standard Chartered stratejisti McDonnell da ABD’nin resesyona girmesi durumunda altın fiyatının 2000 dolar üzerine çıkmasına şaşırmayacağının üzerini çizdi. Son olarak, ABD Hazineleri dışındaki tüm varlıkların zayıflayacağı bir ortamda altının yeniden değerlenebilecek bir varlık olacağını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum