Yatırım yapmaya başla!

Standard Chartered Yaptırım İhlalleri için 1.1 Milyar Dolar Ödemeyi Kabul Etti

İngiltere merkezli bankacılık devi Standard Chartered, İran ve diğer ülkelere yönelik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle başlatılan soruşturmada 1.1 milyar dolar ödemeyi kabul etti. Detaylar şöyle;
Standard Chartered Yaptırım İhlalleri için 1.1 Milyar Dolar Ödemeyi Kabul Etti

İngiltere merkezli bankacılık devi Standard Chartered, İran ve diğer ülkelere yönelik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle başlatılan soruşturmada 1.1 milyar dolar ödemeyi kabul etti. İngiliz bankanın yaptırım iddialarının sona ermesi için 10 yıldan kısa süre içinde ikinci kez büyük miktarda para ödemeyi kabul etmesi dikkat çekti.

ABD’li ve İngiliz yetkililer anlaşmayı Salı günü duyurarak bankanın İran, Myanmar, Küba ve Suriye’de yaptırımlara aykırı davrandığını hatırlattı. Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı açıklamasında Standard Chartered’ın 2009 ile

2014 yılları arasında yaklaşık 10 bin işlemin işlenmesinde minimal düzeyde dikkatli hareket etmediğini ve ihmalkar davrandığını aktardı.

Standard Chartered 2009 2014 Yılları 10 Bin Şüpheli İşlem Kaldı ki Standard Chartered’ın 2009 2014 yılları arasındaki dikkatsizliği ABD aracılığıyla yaptırımlara aykırı olarak toplam 438 milyon doların taşınmasına yol açmıştı. Standard Chartered’ın soruşturma sırasında önemli iş birliği sağladığının üzerini çizen yetkililer bankanın ABD’nin finansal sistemine erişimi sınırlandırılmış düzinelerce şirkete izin verdiğini dile getirdi. İngiltere düzenleyicileri de bankanın riskleri belirleme yaklaşımında önemli eksiklikleri ortaya çıkardıklarını söyledi.

Buna göre Standard Chartered paranın nereden geldiğine dair kanıt sağlamadan 3 milyon dirhem tutarında (625 bin dolar) nakit içeren bir valiz kullanan bir müşterinin hesap açmasına izin vermişti.

Standard Chartered 1.1 Milyar Dolar Ceza Ödeyecek Ayrıca banka potansiyel askeri uygulamaları olan bir ürünü 75 ülkeye ihraç eden bir müşteriden de yeterli bilgi toplayamamıştı. Anlaşma koşulları kapsamında Standard Chartered düzenli risk değerlendirmeleri yönetmeyi ve iç kontrolleri iyileştirmeyi de kabul etti.

Standard Chartered CEO’su Bill Winters açıklamasında; “Bor onları çözmekten ve bu tarihi meseleleri geride bırakmış olmamızdan dolayı memnunuz. Bugünün kararlarına yol açan şartlar tamamen kabul edilemez ve bugün liderli etmekten gurur duyduğum Standard Chartered’in temsilcisi değil.” dedi.

Ayrıca anlaşma dahilinde bankanın ABD devlet kurumlarına 947 milyon dolar, Birleşik Krallık Mali Tutum Otoritesi’ne ise 133 milyon dolar ödeyeceği kaydedildi. Bankanın 2018’in dördüncü çeyreğinde iddialarla ilgili para cezalarını karşılamak için 900 milyon dolar ayırdığı da verilen bilgiler arasında yer aldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum