Yatırım yapmaya başla!

Standard Chartered CEO’su İşaretlere Rağmen Ufukta Resesyon Görmüyor

Standard Chartered CEO’su Bill Winters, ters verim eğrisi ve Avrupa’nın endişe verici ekonomik verileri gibi işaretlere rağmen ufukta bir resesyon görmediğini söyledi. İşte detaylar;
Standard Chartered CEO’su İşaretlere Rağmen Ufukta Resesyon Görmüyor

Standard Chartered CEO’su Bill Winters, ters verim eğrisi ve Avrupa’nın endişe verici ekonomik verileri gibi açık resesyon işaretlerine rağmen ufukta bir durgunluk görmediğini söyledi. Salı günü Hong Kong’daki Credit Suisse Asya Yatırım Konferansı’nda konuşan Bill Winters, her şeyi göz önünde tutarak işlerin şu anda iyi gittiğini şöyle anlattı:

“Küresel ekonominin yavaşladığını biliyoruz ancak düşüşün toparlanmaya başladığına dair işaretler var. Çin’den gelen işaretler var, Avrupa’dan gelen işaretler var. Gelecek sene resesyona doğru ilerlediğimize dair fikir bugün daha az olası görünüyor.”

Standard Chartered CEO’su Bill Winters, resesyon öngörmediği yönündeki yorumunu desteklemek için de üç faktöre dikkat çekti.

Standard Chartered CEO'su Resesyon Üç Faktör

Bunlardan bir tanesinin FED olduğunu ve bir diğerinin de ABD ile Çin arasındaki ticari tartışmalarda ilerleme hisse olduğunu belirten Winters, Çin’in borç seviyelerini azaltma çabalarına işaret ederek devam etti: “Bunun bir parçası da döngü, muhtemelen Çin’deki ve gelişen Asya’nın geri kalanındaki kaldıraçsızlık sürecinden geçtik. Tamamen olmasa da geri döndüğümüze dair bir his var.”

Ayrıca Çin’in kaldıraçsızlaşma önlemlerini az çok durdurduğunu ve yavaşlayan ekonomisini desteklemek amacıyla daha rahatlatıcı tedbirler uygulamaya başladığını vurguladı.

Standard Chartered CEO'su Resesyon Çin Kaldıraçsızlaşma

Öte yandan, geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeler piyasayı uçlarda tuttu. Piyasadaki en güvenilir durgunluk göstergelerinden biri olan verim eğrisi Cuma günü tersine dönmüştü. Bu durum, uzun vadeli borçların kısa vadeli borçlara göre daha düşük bir verime sahip olması durumunda ortaya çıkardı. Ters verim eğrisinin yanı sıra zayıf ekonomik veriler de durgunluk korkularını tetikledi.

IHS Markit verilerine göre Almanya’nın üretim faaliyeti Mart ayında 6 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Almanya Üretim Faaliyetleri Resesyon EndişeleriEuro Bölgesi’ndeki imalat da Nisan 2013’ten bu yana en düşük seviyesine düştü. FED’in Çarşamba günkü toplantısından çıkan karar da piyasaları fazlasıyla şaşırttı. Güvercin duruşu ile yankı uyandıran FED, oranları sabit tutarak bu yıl daha fazla artırım öngörmediğini ve ABD’nin büyüme tahminini düşürdüğünü açıkladı.

Yine de Standard Chartered CEO’su eski FED Başkanı Janet Yellen’in resesyon ihtimali konusundaki fikrine katıldı. Keza Yellen, Pazartesi günü aynı konferanstaki konuşmasında verim eğrisinin tersine dönmesinin gerileme sinyali olup olmadığı yönündeki soruya; “benim cevabın hayır, bunu bir resesyon belirtisi olarak görmüyorum” diyerek cevap vermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum