Yatırım yapmaya başla!

Standard Chartered 3Ç19’da Vergi Öncesi Kârını Yüzde 16 Artırdı

İngiliz banka Standard Chartered, Eylül ayında sona eren üç aylık dönemde vergi öncesi karının %16 arttığını bildirdi.
Standard Chartered 3Ç19’da Vergi Öncesi Kârını Yüzde 16 Artırdı

İngiliz banka Standard Chartered, bugün 2019 yılına ilişkin üçüncü çeyrek sonuçlarını yayımladı. Buna göre; Eylül ayında sona eren üç ay boyunca vergi öncesi kârının yüzde 16 arttığını bildirdi. Ancak düşen küresel büyüme oranları da dahil olmak üzere bazı olumsuz konular nedeniyle uyarıldığını açıkladı.

Vergi öncesi kârı, geçen yıl bildirilen 1,07 milyar dolar karşısında 1,24 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çeyrek dönem net kârı ise geçen seneki 752 milyon dolardan yüzde 3 artış göstererek 772 milyon dolara yükseldi.

Bankanın net faiz getiri; bir önceki yıl 2,19 milyar dolar iken, bu dönemde 2,39 milyar dolar oldu. Borç verme karlılığının bir ölçütü olan net faiz marjı ise bir yıl önce yüzde 1,56 oranından değişim göstermedi. Bankanın işletme giderleri ise bir yıl önce 2,51 milyar dolar iken bu yıl 2,50 milyar dolar oldu.

Standard Chartered’in finansal gücünün bir ölçüsü olan çekirdek sermaye oranı ise bir yıl önce yüzde 14,5 iken, bu dönemde yüzde 13,5 olarak gerçekleşti. Hisse başına temel kazanca bakıldığında ise bir yıl önceki 22,2 sent seviyesinden yüzde 4,4 artarak 26,6 sente ulaştı.

Standard Chartered’in Hong Kong’daki hisse senetleri öğleden sonraki işlemlerde yüzde 2,67 oranında artış gösterdi. Haftanın ilk işlem gününde, Avrupa’nın en büyük borç veren rakibi olan HSBC, üçüncü çeyrekte vergi öncesi kârının Asya operasyonlarındaki gücüne rağmen bir yıl öncesine yüzde yüzde 18 oranında düştüğünü bildirmişti.

CEO Bill Winters: Stratejimizi Uygulamaya Devam Edeceğiz

CEO Bill Winters: Stratejimizi Uygulamaya Devam EdeceğizBu yılın başlarında Standard Chartered önümüzdeki üç yıl içinde getiri ve temettüleri artırmayı planladığını açıklamıştı. Bunu yapmak için de 700 milyon dolarlık bir maliyet düşüşü ve gelir artışını yüzde 5 ila 7 oranında sağlayacağını bildirmişti.

Grup CEO’su olan Bill Winters, bankanın üç aylık performansına ilişkin, “Son birkaç yıldaki stratejimiz, üçüncü çeyrekte kârın yüzde 16 artımasıyla kanıtlandığı gibi giderek daha güçlü ve daha esnek bir işletme yarattı. Bu stratejinin devam eden yürütülmesi önceliğimizi koruyor ve daha zorlu dış çevre ile güvenle yüzleşmemizi sağlıyor,” ifadelerini kullandı.

Standard Chartered, Londra merkezlidir ancak Asya, Afrika ve Orta Doğu’ya odaklanmıştır. Büyük Çin ve Kuzey Asya, bankanın bölgeye göre gelirinin en büyük kısmına katkıda bulunmaktadır.

Üçüncü çeyrek için Çin ve Kuzey Asya, yıllık yüzde 2 artışla 1,58 milyar dolar getirdi. Banka, gelirinin Hong Kong, Kore ve Çin’de arttığını da bildirdi. Son zamanlarda o bölgedeki iş görünümünü etkileyen birkaç faktör var.

Çin’in ekonomisindeki yavaşlama, Pekin ve Washington arasında sürmekte olan ticaret savaşının etkisinin yanı sıra Hong Kong’da Haziran ayından bu yana yaygın ve gittikçe şiddet içeren gösteriler yer alıyor. Bu protestolar kentin küçük ve orta ölçekli işletmelerinin çoğunu etkiledi.

Standard Chartered, kurumsal ve endüstriyel bankacılık faaliyet gelirinin yüzde 13 artarak 1,87 milyar dolara, perakende bankacılığın bir yıl öncesine göre yüzde 4 artarak 1,32 milyar dolara ulaştığını belirtti. Özel bankacılık gelirinin ise yüzde 14 arttığı açıklandı.

Görünüme göre; banka 2021 yılına kadar maddi özkaynaklara yüzde 10 getiri sağlama amacıyla stratejisini uygulamaya odaklanacağını bildirdi. Ancak jeopolitik gerilimler ve yakın vadeli küresel büyüme ve faiz oranlarının düşmesi beklentileri gibi büyüyen rüzgarlara işaret edildi. Pazartesi günü HSBC, zorlu bir gelir ortamı nedeniyle artık 2020’de yüzde 11’den fazla getiri hedefine ulaşmayı beklemediğini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum