Paylaşım

Hızla Yaygınlaşan SSD Teknolojisi Western Digital’e Fabrika Kapattırıyor


 

Dünyanın önde gelen sabit disk üreticisi Western Digital, üretim halinde olan üç fabrikasından birini kapatmaya hazırlanıyor.

Hızla gelişen teknoloji, veri depolama alanlarında da etkisini gösteriyor. Son yıllarda SSD’lerin hızla yaygınlaşmasıyla beraber, bilgisayar hızlarında önemli artışların gerçekleştiğine tanık oluyoruz. Bu durum haliyle bugüne kadar klasik sabit disklere olan ilginin azalmasına neden oluyor.

SSD’ler sahip olduğu okuma yazma hızı ile işletim sistemlerinin çok daha stabil ve hızlı çalışmasına olanak sağlıyor. Farklı tür disklere sahip bilgisayarların performans karşılaştırmasına buradan tanık olabilirsiniz. Dünyanın en büyük sabit disk üreticilerinden olan Western Digital, SSD’nin yaygınlaşmasıyla beraber sabit disk fabrikalarından birini kapatmaya hazırlandığı öğrenildi.

Westen Digital Fabrika Kapatıyor

Westen Digital Fabrika Kapatıyor

Dünyada disk üreticisi dendiğinde akla gelen ilk firmalar Western Digital, Seagate, Samsung, Kingston gibi teknoloji devleri oluyor. SSD’nin son yıllarda hızlı bir şekilde yaygınlaşması, son kullanıcının sabit disklere olan ilgisinde azalmaya neden oldu.

Bu durum sonrası teknoloji devi şirketler de yatırımlarına bu çizgide yön verecek gibi duruyor. Bu durumu doğrulayan bir haber Western Digital’den geldi. Teknoloji devi şirketin Malezya’da bulunan sabit disk fabrikasını, taleplerin azalması nedeniyle kapatmaya hazırlandığı öğrenildi.

Fabrika 2019 Sonunda Kapanıyor

Fabrika 2019 Sonunda Kapanıyor

Teknoloji devinin Malezya’da bulunan sabit disk üretimi yapan fabrikasını 2019 yılının sonlarına doğru kapatması bekleniyor. Şirketin bu kararı almasında en büyük sebep şüphesiz SSD’nin yaygınlaşmasıyla beraber tüketicinin sabit disklere eskisi kadar ilgi duymaması.

1973 yılından beri üretim yapan fabrikanın kapanmasının ardından WD’nin elinde Tayland’da bulunan iki fabrika kalmış olacak. Sabit disk fabrikasını kapatacak olan WD’nin, SSD teknolojisine yönelik önemli yatırımlar yaptığı da biliniyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın