Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sri Lanka’da Anayasa Değişikliği: Cumhurbaşkanı Yetkileri Azalıyor

Son dönemde tarihinin en büyük ekonomik kriziyle uğraşan Sri Lanka'da anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanının yetkileri azaltılacak. Detaylar haberde;
Sri Lanka’da Anayasa Değişikliği: Cumhurbaşkanı Yetkileri Azalıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sri Lanka anayasa değişikliğine hazırlanıyor. Dışişleri Bakanı Ali Sabry, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı yetkilerini azaltan bir anayasa değişikliği tasarısının birkaç hafta içinde yasalaşmasının beklendiğini söyledi.

Sabry’nin gazetecilere verdiği demeçten öğrenilenlere göre yeni değişiklik, cumhurbaşkanının yetkilerini azaltacak ve katılımcı yönetimi geri getirecek.

Yasalaşması için mecliste üçte iki çoğunluk gerektiren tasarının, istikrarı desteklemeye ve ülkenin on yıllardır yaşadığı en kötü mali krizin yol açtığı huzursuzluğu ortadan kaldırmaya yardımcı olması amacıyla teklif edildiği belirtildi.

Ülkedeki kriz, ekonomik kötü yönetimle suçlanan dönemin cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa’nın ülkeyi terk edip istifa etmesi ve yerine Ranil Wickremesinghe’nin gelmesiyle Temmuz ayında zirveye ulaştı.

Önerilen Değişikliğin Detayları Paylaşıldı

Önerilen değişiklikle, yönetimi iyileştirmek için bir anayasa konseyi ve dokuz bağımsız komisyon kurulacak.

GCM Yatırım Banner

Komisyonlar, insan haklarını teşvik etmek, devlet kurumlarının denetimini artırmak ve rüşvetle mücadele soruşturmalarını desteklemek için çalışacak.

Sabry, Sri Lanka’nın uluslararası en iyi uygulamalarla uyumlu olacak yeni bir terörle mücadele yasası hazırlama sürecinde olduğunu da söyledi.

Sabry, Tamil Kaplanları ile Mücadeleye de Değindi

Önümüzdeki hafta başlayacak olan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi toplantısı öncesinde konuşan Sabry, Sri Lanka’nın Tamil Kaplanları militanlarına karşı mücadelesine değindi. Bu mücadele sırasında iddia edilen hak ihlallerine dair kanıt toplamaya yönelik her türlü uluslararası girişime karşı çıkacaklarını söyledi.

Sabry konuya dair açıklamasında “Durumumuz çok net. Uluslararası toplumun aktif bir katılımcısıyız. Tüm ikili ve çok taraflı ortaklarla görüşmeyi amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sri Lanka, etnik Tamil azınlığa mensup ayrılıkçı isyancılar ile hükümet güçleri arasındaki 25 yıllık iç savaşa 2009 yılında son verdi. İnsan hakları grupları, savaş sırasında her iki tarafı da suistimal etmekle suçladı.

Sri Lanka hükümeti Pazartesi günü yaptığı açıklamada, iç savaş sırasında Hindistan’a kaçan Sri Lankalı mültecilerin geri dönüşlerini kolaylaştırmak için bir komite atadığını da duyurdu.

Hükümet, yaklaşık 58.000 Sri Lankalı’nın Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinde mülteci olarak ikamet ettiğini ve şimdiye kadar bunlardan sadece 3.800’ünün geri dönmeye hazır olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.