Yatırım yapmaya başla!

Sri Lanka Paskalya Saldırılarının Ardından Olağanüstü Hal İlan Etti

Pazar günü gerçekleştirilen bombalı saldırıların ardından Sri Lanka’da olağanüstü hal ilan edildi. Detaylar şöyle;
Sri Lanka Paskalya Saldırılarının Ardından Olağanüstü Hal İlan Etti

Pazar günü gerçekleştirilen ve aralarında Danimarka’nın en zengininin 3 çocuğunun da bulunduğu ölü sayısının 310’a ulaştığı saldırıların ardından Sri Lanka’da olağanüstü hal ilan edildi. Üç kilise ve dört lüks otelde gerçekleştirilen saldırının yankıları devam ederken, Sri Lanka yetkililerinin yabancı gruplarla bağlantılı militanlara yönelmek amacıyla OHAL ilan ettiği söylendi.

Polis sözcüsü Ruwan Gunasekera, Pazar gününden bu yana tutuklananların sayısının 24’ten 40’a yükseldiğini söylerken şüphelilerin çoğunlukla Sri Lanka vatandaşları olduğunu ancak polisin yedi intihar bombacısı tarafından yapılan saldırılarda daha çok yabancıların dahil olup olmadığını araştırdığını dile getirdi. Başkanlık ofisi, polise mahkeme emri olmadan şüphelileri alıkoyma ve sorgulama konusunda geniş yetkiler verilmesini öngören olağanüstü hal kanunlarının gece yarısından itibaren yürürlüğe gireceğini söyledi.

Olağanüstü halin yanı sıra bugün Sri Lanka’da ulusal yas ilan edildiği ve ölenlerden çoğunun cenaze töreninin bugün yapılacağı bildirildi.

Sri Lanka Ulusal Yas İlan Edildi Saldırılar, Tamil ayrılıkçılarının ada ülkesinde 10 yıl önce başlattığı sivil savaşın yeniden doğabileceği ve mezhepsel şiddetin yeniden başlayabileceği endişelerine yol açtı. Ayriyeten Sri Lanka hükümetindeki parçalanmaların ve istihbarat uyarılarının uygun seviyelerde paylaşılıp paylaşılmadığı sorularını ortaya attı. Bir hükümet sözcüsü, bombalamalara uluslararası bir ağın dahil olduğunu ancak şüphenin Budist çoğunluklu Güney Asya ülkesindeki İslamcı militanlara odaklandığını belirtti.

Yaklaşık 22 milyonluk ülkede, kayda değer sayıda Hristiyan, Müslüman ve Hindu toplulukların olduğu ayrıca hatırlatıldı.

Sri Lanka Saldırıları Kimin Gerçekleştirdiği Bilinmiyor Washington Post, Sri Lanka patlamalarıyla ilgili haberinde adı açıklanmayan bir kolluk kuvvetinin FBI ajanlarının soruşturmaya yardımcı olmak için Sri Lanka’ya gönderildiğini söylediğini yazdı. ABD istihbarat kaynakları da saldırıların İslam Devleti (IŞİD) aşırılık yanlısı grubun bazı işaretlerini taşıdığını öne sürdü. Ama İslam Devleti genellikle yabancı hedeflere ya da dini gruplara yönelik saldırılara katılıp katılmadıklarına dair hemen açıklama yapıyorlardı.

Tüm bunların yanında Sri Lanka hükümetinden bir bakanın, bombalı saldırının Yeni Zelanda cami saldırılarına karşılık yapılığını söylediği öğrenildi. Söz konusu açıklamada, saldırılardan iki yerel radikal İslamcı örgütün sorumlu olduğunu, bunlardan birinin Ulusal Tevhid Cemaati isimli örgüt olduğu bilgisi paylaşıldı.

11 Nisan tarihli bir istihbarat raporu da yabancı istihbarat teşkilatının Ulusal Tevhid Cemaati grubunun kiliselere yönelik saldırıda bulunabileceğini bildirerek uyarı yaptığını kaydetmişti. Bu noktada, istihbarat uyarısının neden dikkate alınmadığına dair sorular yükseldi ve bunun Başbakan Ranil Wickremesinghe ile Başkan Maithripala Sirisena arasında büyük bir anlaşmazlık doğurabileceği söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum