Yatırım yapmaya başla!

Sri Lanka Merkez Bankası Başkanı: Saldırıların Ekonomik Etkilerini Ölçmek için Çok Erken

Sri Lanka Merkez Bankası Başkanı, Paskalya bombalamalarını güven ve duyarlılığı etkilediğini ancak saldırıların ekonomik etkilerini ölçmek için çok erken olduğunu söyledi.
Sri Lanka Merkez Bankası Başkanı: Saldırıların Ekonomik Etkilerini Ölçmek için Çok Erken

Sri Lanka, Pazar günü düzenlenen bombalı saldırıların ardından toparlanmaya başlarken ekonomistler saldırıların potansiyel zararını değerlendirmeye başladı, hatta bazılarının 2019 için ülkenin büyüme tahminini düşürdükleri görüldü. Ancak Sri Lanka Merkez Bankası Başkanı Indrajit Coomaraswamy, yaptığı açıklamada bombalı saldırıların etkilerini ölçmek için çok erken olduğunu söyledi.

Bu hiç beklenmedik bir olaydı ama üstesinden gelmek zorundayız. Ülke, ekonomi ve halk, sivil çatışmalar sırasında muazzam bir dirençlilik gösterdi dolayısıyla derinlere inmemiz ve bunu atlatmamız gerekiyor” diyen Coomaraswamy, 253 kişiyi öldüren saldırıların (daha önceki 359 kişinin revize edilmiş hali) Sri Lanka’daki güveni ve duyarlılığı etkilediğini dile getirdi.

Bununla birlikte ekonomik büyüme üzerindeki genel etkinin hükümetin ülkedeki normalliği ne kadar çabuk geri alabileceğine bağlı olduğunu belirtti.

Sri Lanka Merkez Bankası Başkanı Indrajit Coomaraswamy Saldırı Ekonomik Büyüme Üzerindeki Etkisi Pazar günü gerçekleştirilen bir dizi bombalama saldırılarının ardından Sri Lanka rupisi, hafta başından bu yana kadar ABD doları karşısında yüzde 0.6 seviyesinde değer kaybetmiş ve gösterge CSE All-Share Endeksi borsa Salı günü yeniden açıldığında hafifçe yükselmeden önce yüzde 3.63 seviyesinde düşmüştü. Ekonomistler en yakın ekonomik darbenin ülkenin turizm sektöründe hissedileceğini öngörürken Coomaraswamy sektörün, Sri Lanka’nın gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 5’ine tekabül ettiğini bildirdi.

Ne var ki ekonomistler, ülkedeki diğer birçok sanayinin turizm sektörüyle bağlantılı olduğundan genel ekonomik etkinin daha ciddi olabileceğini kaydetti.

Ekonomistler Saldırıların Turizm Bağlantılı Diğer Sektörleri Etkileyebilecek Sonuçlar Ciddi Olacak Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi’nin tahminlerine göre de turizmin yiyecek ve içecek gibi sektörlere yayılma etkisi dahil Sri Langa GSYİH’sine toplam katkısı yüzde 11 civarındaydı. Capital Economics de kısmen bu nedenle Sri Lanka’nın ekonomik büyüme tahminini yüzde 3.2’den yüzde 1’e düşürdü. Buna karşılık Sri Lanka Merkez Bankası Başkanı ise bankanın şimdilik yüzde 4’lük tahminini sürdürdüğünü söyledi. Fakat Capital Economics ekonomisti Gareth Leather, diğer ülkelerin deneyiminin Sri Lanka’nın turistlerinin keskin bir şekilde düşeceğini ve ülkenin tamamen iyileşmesinin uzun yıllar alabileceğini anlattı.

Salı günkü notunda Leather, Bali’ye varışların 2002 Ekim’indeki terörist saldırılarının ardından yüzde 40 azaldığını ve iki yıl boyunca eski seviyelerine ulaşmadığını hatırlattı.

Capital Economics Sri Lanka Büyüme Tahmini Yüzde 1 DüşürdüKasım 2015’te Mısır’ın Sina Yarımadası’ndaki Rus uçağına yapılan bombalama saldırısının ise daha kötü etki yaptığını ve varışların yüzde 50 düşerek 3 yıl boyunca iyileşmediğini vurguladı. Tüm bunlara rağmen Sri Lanka Merkez Bankası Başkanı Coomaraswamy’nin Sri Lanka’nın turizm sektörünün o kadar ciddi bir şekilde etkilenmeyebileceğini söylemesi dikkat çekti.

Coomaraswamy sektörün ekonomik şoku yumuşatmaya yardımcı olabilecek mevsimsel olarak yavaş dönemine girdiğinin üzerini çizerek; “Kasım ayına kadar ülkede net bir istikrar varsa ve bu sorun arkamızda kalırsa o zaman bozulma kayda değer olmayabilir” dedi.

Ülkeye gelen turistlerin tipik olarak Mayıs ve Haziran aylarında ölçülü olduğunu açıklayan Coomaraswamy, Kasım ayındaki yoğun sezon öncesinde Temmuz ve Ağustos aylarında toparlanma yaşandığını dile getirdi ve şu yorumu yaptı: “Geçmişte gördüğümüz şey, büyük bir olaydan, büyük bir güvenlik olayından bir sezon sonra, genellikle gelecek sezon etkilenir. Ama ondan sonra nispeten hızlı bir şekilde toparlanma olur. Geçmişteki kalıp budur.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum