Yatırım yapmaya başla!

Sri Lanka MB, Ekonomisini Desteklemek için 2 Kilit Faiz Oranında İndirim Yaptı

Sri Lanka Merkez Bankası, pandeminin vurduğu ekonomisini desteklemek için dik oran indirimleri yaptı. Detaylar şu şekilde;
Sri Lanka MB, Ekonomisini Desteklemek için 2 Kilit Faiz Oranında İndirim Yaptı

Sri Lanka Merkez Bankası (CBSL), bugün kilit faiz oranlarından iki tanesine alışılmadık ölçüde büyük birer indirim yaptı. Gösterge niteliğindeki mevduat faiz oranı 100 baz puan indirimle yüzde 5,50’den yüzde 4,50’ye çekildi.

Borç verme faiz oranı ise yüzde 6,50’den yüzde 5,50’ye çekildi. Hareket, Covid-19 salgınının ekonomi üzerindeki darbelerini hafifletmeyi amaçlarken yasal likidite oranı (SRR), bu yıl şimdiye kadar 300 baz puan düşürüldükten sonra sabit bırakıldı.

Banka açıklamasında, ikinci çeyrekte ciddi darbe alan büyümeyi artırmak ve bankaları agresif bir şekilde kredileri artırmaya devam etmek için para politikasını Mart’tan bu yana 4. kez hafiflettiğini bildirdi.

Sri Lanka Merkez Bankası’nın mevduat faiz oranı ve borç verme faiz oranında yaptığı 100 baz puanlık indirimler, analistler tarafından 2009 küresel finansal krizinden bu yana en büyük oran indirimlerinden biri olarak nitelendirildi. Ayrıca Reuters’a göre bu yıl şimdiye kadar her bir gösterge oranı için toplam 250 baz puanlık indirimleri temsil etti. CBSL, kesintilerle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Para Kurulu, lisanslı ticari bankalar (LCB) liderliğindeki tüm finansal kurumların, politika faiz oranlarındaki toplam 250 baz puanlık birikimin tüm faydasını gecikmeksizin tam olarak yansıtmaları gerektiğini tekrarlamak istiyor.”

Perşembe günkü kesinti ayrıca ölümcül Paskalya bomba saldırılarının yatırım ve turizmde bir çöküş yarattığı geçen yılın Mayıs ayından itibaren yedinci kesinti oldu.
ADB Daralma Tahmin Sri Lanka
Görsel Kaynak: ADB

Nisan’da gerçekleşen saldırıda 200’den fazla insan hayatını kaybetmiş ve yaşanan üzücü olay ardından ülkede olağanüstü hal ilan edilmişti. Uzmanlar saldırının, ekonominin bel kemiği olan turizm sektörünü derinden sarsacağı yönünde yorumlar yapmış, sene sonuna doğru sektörün ılımlı iyileşme gösterdiği söylenmişti.

Bu arada Asya Kalkınma Bankası (ADB) Haziran ortasında yayımladığı yeni tahmin dizisinde Sri Lanka ekonomisinin 2020’de pandeminin etkileri nedeniyle yüzde 6,1 daralacağını öngördü. Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere 2021’deki toparlanma tahmini ise yüzde 4,1 olarak verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum