Paylaşım

Square Halka Arz Başvurusu Yaptı


 

Geçtiğimiz aylarda halka arz dosyalarını hazırlamaya başlayan mobil ödeme servisi Square, 24 milyar dolar işlem hacmine ulaştı ve halka arz başvurusu yaptı.

Mobil ödeme firması olan Square‘nin geçtiğimiz aylarda halka arz etmeye hazırlandığı haberi gelmişti. 2014 yılında toplamda 30 milyar dolarlık işleme aracılık eden şirket, her ne kadar halka arz çalışmalarını gizli bir şekilde yürütmeye çalışsa da şirket içinden bazı kaynaklar bu bilgiyi onayladı.

Şimdilerde ise şirketin CEO’su Jack Dorsey bu bilgiyi doğruladı ve halka arz başvurusunu yaptıklarını duyurdu. 38 yaşındaki Jack Dorsey, aynı zamanda Twitter’in CEO’luk görevini de yürütüyor. Bu da aynı anda halka açık iki şirketin CEO’luğunu yapmasının olası bir veri hırsızlığına sebep olabileceği risklerini gündeme getiriyor.

Square, SEC’e ilettiği S1 dokümanında şirketin finansal performansıyla ilgili bilgiler verdi. Bu bilgilere göre Square, 2015 yılının ilk altı ayını toplam 561 milyon dolar gelir ve 78 milyon dolar zararla kapattı. Geçen yılın verilerine bakıldığında bu rakamlar 372 milyon dolar gelir, 79 milyon dolar zarar olarak açıklandı.

Şirket 2014 yılında toplamda 850 milyon dolar net gelir sağlarken, 154 milyon dolar zarar etti. Şirketin cihazlarından yapılan kredi kartı işlem hacmi ise toplamda 24 milyar dolar olarak belirlendi.

Square’nin en büyük hissedarı %24.4’lük bir paya sahip olan ve aynı zamanda CEO’luk görevini yerine getiren Jack Dorsey. Diğer ortaklar ve şirketteki hisseleri ise şöyle; Khosla Ventures %17.3, James McKelvey %9.4, JPMC Strategic Investments % 5.5, Sequoia Capital %5.4 ve Rizvi Traverse %5.4 oranında bir paya sahip.

Square, mobil ödeme faaliyetinin yanı sıra ticari işletmelere rezervasyon servisi sunuyor; kuaför ve tamir işleri yapan KOBİ’lerin takvimlerini düzenliyor. Square sayesinde mikro ödemeler (aylık 60 dolara kadar olan) hiçbir aylık ödeme ya da sözleşme gerekmeden tahsil edilebiliyor. İşlem gerçekleştirildikten sonra faturası, müşterinin tercihine göre e-posta adresine veya cep telefonuna ulaştırılıyor.

Square hakkında mutlaka bilinmesi gereken diğer bir detay ise yapılan her işlemden, 0.01 doları müşterinin istediği bir hayır kurumuna bağışlama imkanı sunması.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın