Yatırım yapmaya başla!

Sprott/Grosskopf Yatırımcıların Altına Bakış Açısını Değerlendirdi

Sprott Inc. fon yöneticisi Peter Grosskopf, merkez bankalarının beklenen etkiyi yaratmadığını, bu nedenle de yatırımcıların altına bakış açısının değiştiğini söyledi.
Sprott/Grosskopf Yatırımcıların Altına Bakış Açısını Değerlendirdi

Bu yıl küresel merkez bankalarının büyümeyi desteklemek için faiz oranlarını düşürmesi altına olan talebi artırırken, fiyatlar Eylül ayında son altı yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Şu sıralarda ABD ile Çin arasında ticaret konusunda anlaşmaya varılması piyasalarda riskleri azalttı, altın fiyatları ise sakin seyrediyor.

Sprott Inc.’te fon yöneticisi olan Peter Grosskopf, fiyatlardaki son durumu değerlendirerek, yatırımcıların artık altını gereksiz bir varlık olarak görmediklerini söyledi.

Grosskopf, merkez bankalarının negatif faizlerinin artık piyasalarda beklenen etkiyi yaratmadığını ifade etti.

Peter Grosskopf,ABD Merkez Bankası (FED) bu ay sonunda faiz kararını açıklayacak. Piyasalar küresel merkez bankalarının açıklamalarını takip ederken Grosskopf, artık olması gereken etkiyi yaratmadığını söyledi. FED’in ise para politikası konusunda yolun sonuna geldiğini ve aldığı kararlar ile ekonomiyi canlandırmadığını ifade etti.

Bu tür gerekçelerle yatırımcıların artık altını gereksiz bir finansal enstrüman olarak görmediğini söyleyen Grosskopf, bu nedenle altının gösterdiği performansın daha öncekilerden çok daha farklı olduğuna dikkat çekti.

Fiyatlar ticaret iyimserliği ve Brexit belirsizliğinin yeniden oluşmasıyla sakin seyrediyor.

Altın FiyatlarıSalı günü kapanışı 1487 dolardan yapan ons altın, bu sabah açılışın ardından 1495 dolara kadar tırmandı. Saat 12:26’da 1494,30 dolardan işlem görüyor. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, 5,2 ton düşüş gösterdi.

Analistler ABD-Çin ilişkilerinin iyi gitmesinin güvenli varlıklara olan ilgiyi azalttığını ancak Brexit kargaşasının yeniden oluşmasının alımları başlattığını belirtiyor. İngiliz Hükümeti’nin parlamentoya sunduğu Brexit önergesi reddedildi. 3 gün içerisinde Avam Kamarası’ndan geçirilmesi planlanan önerge 308’e karşı 322 oyla reddedilirken, piyasalar yeniden görüşmeleri ve olası sonuçlarını değerlendirmeye başladı.

Australia & New Zealand Banking Group analistleri tarafından yapılan değerlendirmede, söz konusu gelişme ile altın alımlarının yeniden başladığı ancak yüksek hisse senetleri ve güçlü şirket bilançolarıyla sınırlı kaldığı ifade edildi.

Dün dolar kurundaki düşüşün etkisiyle 277 liradan günü tamamlayan gram altın, şu sıralar aynı fiyatlardan satılıyor.

Gram AltınAltının gramı açılışın ardından 276 – 278 lira arasında hareket etti. Analistler 275 liranın destek seviyesi olarak izlendiğini ve piyasanın yarınki TCMB faiz kararından etkileneceğini belirtiyor. GCM Yatırım analistleri Rusya ile Türkiye arasında Suriye konusunda anlaşma sağlanmasının Türk lirasını desteklediğini belirtti.

Bu durumun ons fiyatlarında artış yol açmasına rağmen gramın sakin seyrettiği aktarıldı. Gram altında 280,30 – 278,80 altında oluşan fiyatların aşağı yönde hareketi hızlandırabileceği ifade edildi. 277,65 pivot noktası olmak üzere 276,33 – 276,97 bandı destek, 278,28 – 278,95 bandı direnç seviyeleri olarak takip edilecek. Saat 12:41’de; gram altın 277,61, çeyrek 444,14, yarım 885,50 ve Cumhuriyet 1845,00 liradan alıcı buluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum