Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Spotify 2020’nin İlk Çeyreğinde Gelirini %22 Artırdı

Spotify, yılın ilk üç ayında hem aktif kullanıcı sayısını hem de gelirlerini yükseltti.
Spotify 2020’nin İlk Çeyreğinde Gelirini %22 Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsveç merkezli müzik veri akışı ve podcast servisi olan Spotify, 2020’nin ilk çeyreğine ilişkin verileri açıkladı. 31 Mart ile sona eren haftada 130 milyon ücretli aboneye ulaşan müzik servisinin gelirlerinde %22 oranında artış oldu.

Dünya genelinde en fazla kullanılan müzik uygulamalarından biri olan Spotify Technology SA. geçtiğimiz günlerde mobil uygulaması üzerinden faydalı bir çalışmayı başlattı.

Yerleştirilen fon toplama butonu sayesinde, zor durumda olan müzik piyasasına destek olunması hedefleniyor. İlk etapta 1 milyon dolar toplanması planlanan çalışmada, elde edilen fonlar 10 bin müzisyene dağıtılacak.

Spotify Technology SA. yılın ilk üç ayında 1,85 milyar Euro gelir elde etti.
potify Technology SA Gelirleri
Kaynak: Statista

Açıklanan bu rakam analistlerin 1,86 milyar Euro beklentisine çok yakın geldi. Gelirini %22 oranında artıran şirket, Premium abone sayısını da %31 artırarak 130 milyona çıkardı. Bu sayının ise 128.6 milyon olması bekleniyordu.

Yine aşağıdaki tablodan 2015 ve 2019 yılları arasındaki aktif kullanıcı sayısını görebiliriz. Geçen yılın son çeyreğinde dünya genelinde 271 milyon aktif kullanıcı bildiren Spotify koronavirüs pandemisinin yaşandığı süreçte de yoğun ilgi gördü.

GCM Yatırım Banner
Spotify Üye Sayısı
Kaynak: Statista

Hiç şüphesiz salgın nedeniyle eve kaldığımız şu günlerde hepimizin yaşam alışkanlıkları değişti. Bu süreçte Spotify popüleritesinden ödün vermezken, evde kalınan süre daha arttığı için insanlar daha çok bilgisayar ortamında müzik dinlemeye başladı.

Yapılan istatistikte çocuk ve aile içerikli temaların ve çocuklarla uyum sağlayacak müziklerin dinlenme oranında artış olduğu gözlendi. 2020’nin Mart ile biten ilk çeyreğinde hem gelir hem de abone sayısı beklentilerin üzerinde gelen Spotify hisseleri kapanışta düşüşe yöneldi.

Spotify Hisseleri Düşüşte
Kaynak: Yahoo Finance

New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören Spotify hisseleri %0,34 ekside 139,78 dolardan kapandı.

Son bir yıl içinde %1,19 primlenen müzik servisinin hisse fiyatının yıllık hareket aralığı 109,18 – 161,38 şeklinde gerçekleşti. 2006 yılında İsveç’te kurulan Spotify’ın piyasa değeri 25,97 milyar dolar seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın