Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Spotify Yapımcıların ve Sanatçıların Ücret Karşılığı Reklamını Yapacak

Müzik servisi Spotify kendisine yeni gelir sağlamak adına bir proje başlatıyor.
Spotify Yapımcıların ve Sanatçıların Ücret Karşılığı Reklamını Yapacak
HABER GİRİŞ

Mobil cihazların ve internet kullanımının yaygınlaşması dijital uygulamaların hayatımızda daha fazla yer edinmesini sağlıyor. Müzik uygulamaları denilince akla ilk gelen platform ise Spotify olmakta. İsveç merkezli dijital müzik servisi, Apple Music, YouTube Music gibi rakiplerine büyük fark atmış durumda. Şirketin açıkladığı rakamlar toplam kullanıcı sayısının 271 milyona ulaştığını gösteriyor.

Premium olarak hizmet alan kullanıcı sayısının ise 124 milyonu geçtiği belirtiliyor. Şirket bu potansiyeli ile büyük gelirler elde ediyor. Müzik servisi gelirlerini artırmak adına farklı planlar üzerinde çalışmaya devam ediyor. Spotify’ı son dönemde özellikle podcast yayınlarına yaptığı yatırımların meyvesini topladığını söyleyebiliriz.

Bununla beraber uygulamaya da yeni özellikler geliyor. Şirket geçtiğimiz günlerde iOS uygulaması için yeni bir arayüz geliştirmiş ve bunun kullanıcıları için yayınlamıştı. Gelen son haber ise Spotify’ın ek gelir sağlayacağı bir proje üzerinde çalışacağını gösteriyor.

Spotify Ücretli Reklam Yapacak

Spotify Ücretli Reklam Yapacak

Bilindiği üzere çevrimiçi müzik servisinde çok sayıda yapımcı ve sanatçıya ait albümler bulunuyor. Spotify bu kişilerin içeriklerini daha geniş çevrelere ulaştıracak bir projenin startını veriyor. Müzik servisi müzik şirketlerinden ve sanatçılardan daha fazla etkileşim karşılığında ücret talep edecek. Şirketten bu konuya dair yapılan açıklamada, “Yeni hayranlara ulaşacaklar ve popülaritelerini artıracaklar.” ifadelerine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Spotify’ın bu açıklaması sonrası analist Mark Mulligan, “Gelir akışlarını çeşitlendirmeleri ve daha yüksek kâr elde etmenin yollarını bulmaları gerekiyor” diye konuştu. Genel itibarıyla bakıldığında Spotify’ın yeni gelir modelleri üzerinde çalıştığı görülüyor. Şirket daha önce de Marquee adlı bir araç geliştirmiş ve bu araç ile sanatçıların yeni yayınlanan şarkıları ile ilgili dinleyicilere bildirim gönderiyordu.

Rakamlar Spotify’ın geçtiğimiz yıl 6.1 milyar dolar reklam geliri elde ettiğini gösteriyor. Bununla beraber şirketin zarar ettiği belirtiliyor. Spotify’ın zarar etmesinin başlıca sebebi ise ödediği yüksek telif ücretleri. Spotify bu durumun önüne geçmek için yeni gelir modelleri geliştirmek istiyor. Marquee aracı ile sanatçılar şarkılarını duyurmak için Spotify’a 5 bin dolar ödeme yapıyor. Sunulacak olan yeni reklam sisteminde ne kadar ödeme yapılacağı ise şu an için bilinmiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.