Yatırım yapmaya başla!

Spotify’ın Ücretli Kullanıcı Sayısı 100 Milyona Yaklaştı!

Popüler müzik uygulaması Spotify’ın son açıkladığı rakamlara göre premium kullanıcı sayısının 100 milyon seviyesine yaklaştığı belirtildi.
Spotify’ın Ücretli Kullanıcı Sayısı 100 Milyona Yaklaştı!

Son dönemde internetin ve mobil telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber çevrimiçi müzik uygulamalarında adeta patlama yaşandı diyebiliriz. Bu uygulamalardan başlıcaları Spotify, Apple Music ve Deezer gibi platformlar olmakta. Hiç kuşkusuz sahip olduğu kullanıcı sayısı ve müzik kütüphanesi ile Spotify’ın rakiplerinden bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.

İsveçli dijital müzik platformu açıkladığı veriler ile her geçen gün gücüne güç kattığını ortaya koyuyor. Son olarak açıkladığı veriler ile toplamda 200 milyon kullanıcı sayısına ulaşan şirketin, ücretli abonelik sayısında da 100 milyon barajına yaklaştığı belirtildi. 2018 yılı itibariyle açıklanan rakamlar şirketin sahip olduğu ivmelenmeyi gözler önüne seriyor.

Spotify Finansal Sonuçlarını Açıkladı

Spotify Finansal Sonuçlarını Açıkladı

Popüler müzik platformu Spotify’ın son açıkladığı verilerin şirketi memnun etmemesi imkansız. 2008 yılından beri faaliyet gösteren şirket, tarihinde ilk kez kar ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz yılın son çeyreği itibariyle açıklanan verilerde şirketin aylık aktif kullanıcı sayısını 207 milyona kadar çıkardığı görülüyor. Üstelik bu sayı son bir yılda 47 milyon artış ile sağlandı.

Popüler müzik uygulamasında bilindiği üzere hem ücretli kullanıcılar hem de ücretsiz kullanıcılar yer almakta. Ancak son veriler premium hesaba sahip kullanıcılarda da belirgin artış yaşandığını gösteriyor. Son bir yılda premium üye sayısını 25 milyon artıran Spotify’ın toplamda 96 milyon ücretli aboneye ulaştığı açıklandı. Kısa zamanda ise 100 milyon barajının geride bırakılması bekleniyor.

Spotify bugüne kadar daha önceki çeyreklerde faaliyet zararı açıklıyordu. 2017’nin son çeyreğinde 87 milyon Euro faaliyet zararı açıklayan şirket geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 84 milyon faaliyet karı elde etti. Bu şirket tarihine bir ilk olarak geçmiş oldu. Elde edilen karın etkisiyle şirketin yıllık net karı ise 442 milyon Euro seviyesine çıkmış oldu.

Spotify’ın 2019’dan Beklentisi Büyük

Spotify'ın 2019’dan Beklentisi Büyük

Çevrimiçi müzik platformu, 2019 yılından da büyük beklentiler içerisinde. Bu yıla dair hedeflerinden de bahseden şirket yetkilileri, toplam aktif kullanıcı sayısını 245 milyon ile 265 milyon aralığına getirmeyi planlıyor. Ücretli abone sayısının da 125 milyon seviyesine kadar çıkması hedefleniyor.

Şirketin en çok zorlandığı konu ise karlılık diyebiliriz. Toplam gelirlerini yüzde 21 ile 29 oranında artırarak 6.3 milyar euro ile 6.8 milyar euro seviyesine çıkarmayı planlayan şirketin, buna rağmen 200 milyon euro ile 360 milyon euro faaliyet zararı olması bekleniyor. Bilindiği üzere Spotify’ın en büyük rakibi Apple Music, toplamda 50 milyon aboneye ulaştığını açıklamıştı. Öyle görünüyor ki yakın gelecekte Spotify kullanıcı sayısı bazında rakibini ikiye katlamış olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum